Na dvůr přiletěla vrána a zakrákala: Lidové pověry praví, že jde o špatné znamení

Přítomnost vrány podle našich předků nevěstila nic dobrého. Považovali ji za posla zlých zpráv i předpověď špatného počasí.

Vrány fascinují svou inteligencí, naši předkové je však považovali za zlé znamení i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vrána je tajemný pták, jehož vzhled, chování a schopnosti odnepaměti vzbuzovaly údiv lidí, což vedlo v mnohých kulturách ke vzniku řady pověr. Černá barva peří a pronikavé zvuky byly často považovány za zlé znamení a z vrány se tak v lidské mysli stal posel smrti a nedobrých zpráv. Poznejte nejčastější lidové pověry a zjistěte, jestli jsou vrány skutečně tak strašidelné, jak se na první pohled může zdát.

Vrány doprovázejí lidové pověry

Naši předkové v minulosti věřili, že výskyt černého opeřence předpovídá jejich budoucnost – konkrétně zlé události. Pokud vrána usedla a krákala na okně domu, v němž žil starý nebo nemocný člověk, lidé věřili, že to znamená jeho brzkou smrt. Pakliže v domě žili jen mladí a zdraví lidé, pták je takto upozorňoval na blížící se neočekávané změny. Pověry také praví, že přítomnost vrány na střeše domu znamená finanční problémy a měli byste se vyhýbat investicím a uzavírání obchodu, zejména s neznámými lidmi.

Jindy zase vrány svým chováním pomáhaly předpovědět, jaké bude počasí. Jejich přítomnost většinou nezvěstovala zrovna hezký den. Podle staré pověry vrány létající po západu slunce nad vodou upozorňovaly na blížící se bouři. Čím déle ptáci krákali, tím horší počasí na naše předky čekalo. Hojný výskyt vran znamenal, že se blíží silný vítr. A pokud se v zimních měsících vrány krčily mezi větvemi stromů, lidé očekávali tuhé mrazy.

Vrány fascinují svou inteligencí, naši předkové je však považovali za zlé znamení iZdroj fotografie: Pixabay
Vrány fascinují svou inteligencí, naši předkové je však považovali za zlé znamení

Vrána – inteligent mezi ptáky

Ve skutečnosti nejsou vrány tak strašlivé, jak je lidové pověry vykreslují. V našich končinách se vyskytují dva poddruhy vrány obecné – vrána černá a šedá. Spoustu lidí může vzhledem k jejímu hlasovému projevu překvapit, že jde o zpěvavého ptáka. Podle ornitologů jde o velmi inteligentní a zvídavé tvory s dobrou pamětí, schopné zapamatovat si podezřelého člověka. Ne nadarmo je v některých kulturách vrána považována za symbol moudrosti a vědění.

Vrány a jiní ptáci u vás v zahradě

Co ve skutečnosti znamená, když se vrána vyskytne u vás v zahradě? Jednoduše to, že se jí zde líbí a nejspíš tu objevila zdroj potravy. Nelze ji označit za velkého škůdce, ani za užitečného pomocníka. Na jaře vrány pozřou nemalé množství škodlivého hmyzu a housenek, zároveň však dokáží napáchat nemalé škody v podobě snědeného ovoce. Vyhnat je ze svého území můžete tím, že po zahradě rozmístíte lesklé předměty, které je vyplaší. Pokud v zimě přikrmujete divoké ptáky, zvolte krmítko, které bude natolik malé, aby na něm vrány nemohly hodovat.

Jak správně přikrmovat ptáky v zimě

Jaké lidové pověry znáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články