Podzimní hnojivo pro rybíz: Příští rok se odvděčí obrovskými plody

Začněte již v září připravovat rybízové keře na zimu. V příštím roce vám to vrátí bohatou úrodou velkých a sladkých bobulí.

Množení keřů rybízu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cesta k bohaté letní sklizni rybízu začíná již teď, září je totiž ideálním měsícem pro podzimní hnojení ovocných keřů. Takové přikrmování má nejen zařídit bohatou úrodu v příštím roce, ale také dodat keřům sílu k úspěšnému přezimování. Ještě na podzim totiž aktivně rostou, rozvíjejí svůj kořenový systém a začínají se na nich vyvíjet pupeny. Použít můžete řadu přírodních hnojiv, ale i správně vybrané syntetické přípravky.

Jak na podzimní hnojení rybízu minerálními hnojivy

Chcete-li keřům dodat potřebné látky co nejrychleji (třeba proto, že v létě jste jim nemohli věnovat tolik péče), sáhněte klidně po minerálních hnojivech. Rybízu je potřeba v tuto chvíli dodat draslík a fosfor. První z nich jim dodáte aplikací síranu draselného, který neobsahuje chlór (na rozdíl od draselné soli), na nějž jsou bobulovité keře citlivé. O fosfor se zase postará superfosfát. Odpovídající množství podle návodu na obalu rozhoďte pod keře a nechte podzimní deště, aby se postaraly o to, že se živiny dostanou do půdy.

Zkuste fosforem a draslíkem nabitý popel

Bráníte-li se hnojení syntetickými přípravky, můžete využít i přírodní metody hnojení rybízu. O pořádnou podzimní dávku fosforu a draslíku se postará dřevěný popel, který je univerzálním pomocníkem v celé zahradě. Stejně jako v případě minerálních hnojiv ho můžete jen jednoduše rozsypat pod rostliny, nebo z něj vytvořit zálivku – stačí nechat přes noc louhovat šálek popela v deseti litrech dešťové vody a tou poté keře zalít. Jako bonus se keřům dostane i takových prvků, jako je sodík, hořčík, mangan, síra nebo železo.

Cenným zdrojem potřebných živin mohou být i banánové nebo bramborové slupky, ze kterých si snadno vyrobíte tekuté hnojivo – stačí je nechat několik dní louhovat v kyblíku s vodou (nejlépe dešťovou). Můžete je i pokrájet na kousky a ty poté rozhodit pod keře nebo si práci ulehčit ještě více a použít hotový bramborový škrob. Poté klidně přisypte i vrstvu kompostu.

Mísa s červeným rybízem iZdroj fotografie: Pixabay
Za podzimní péči se vám keře odvděčí bohatou úrodou

Dávku draslíku dodá rybízu zálivka z kokošky

Panuje-li suché září a chcete keřům raději dopřát živinami nabitou zálivku, zkuste jíchu z kokošky pastuší tobolky. Tu vyrobíte tak, že 500 gramů byliny necháte kvasit ve vědru s 5 litry vody. Směs nezapomeňte občas promíchat. Jakmile se na povrchu přestanou tvořit bublinky (zabere to zhruba dva týdny), je hnojivo hotové. Směs sceďte a tekutinu zřeďte vodou v poměru 1:10. Scezené zbytky rostliny hoďte na kompost. Podzimní hnojení rybízu zálivkou z kokošky proveďte celkem třikrát vždy s rozestupem jednoho měsíce.

Jak na podzimní hnojení ovocných stromů

Jak hnojíte rybíz na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články