Jednoduchý domácí jablečný džem vás uchvátí svou lahodnou chutí i snadnou přípravou. Zužitkujete tak i zralá padavčata.
Když se listí začíná barvit do zářivých podzimních barev a nastupuje chladný podzimní vítr, nastává období, kdy jablečné sady hýří zralým a šťavnatým ovocem. Někdy se ho však urodí příliš moc. Především jabloně jsou letos doslova obalené – a pokud nevíte, co s nimi, můžete si připravit lahodný jablečný džem. Ať už si ho namažete na ranní toast, podáváte s palačinkami nebo použijete jako náplň do koláčů a pečiva, určitě vás nezklame.
Jak si vyrobit jablečný džem
Než se vydáte na cestu výroby jablečného džemu, připravte si následující ingredience:
- Jablka – 3 kilogramy
- Cukr krystal – 1 kilogram
Začněte důkladným omytím jablek. Odstraníte tak veškeré nečistoty a zbytky slupky, čímž si zajistíte čistý a aromatický džem. Po omytí nakrájejte jablka na středně velké kousky. Je důležité odstranit jádřince a semínka, protože mohou ovlivnit strukturu a chuť džemu. Do čistého a velkého hrnce nebo hrnce přendejte nakrájená jablka. Nyní k jablkům přidejte krystalový cukr. Cukr slouží nejen jako sladidlo, ale také jako konzervant. Pomáhá vytvořit hustou, sirupovitou strukturu, která jablečný džem konzervuje.
Džem vařte při nízké teplotě
Vložte hrnec na plotnu a nastavte nízkou teplotu. Směs jemně promíchejte, aby se jablka v cukru rovnoměrně obalila. Jak se směs zahřívá, jablka uvolňují šťávu a cukr se rozpouští. Proto po celou dobu vše pečlivě míchejte, abyste zabránili slepení nebo připálení džemu.
Jakmile se směs začne vařit a bublat, snižte teplotu na minimum. Neustále míchejte, abyste zabránili připálení nebo přichycení ke dnu hrnce. Proces varu pomáhá jablkům rozpadnout se a zahustit džem. Po dosažení varu nechte směs ještě asi 5 minut vařit. Tato fáze vaření je klíčová, protože zahustí džem a zintenzivní jablečnou chuť.
Naplňte sterilizované sklenice
Ještě horký džem plňte do sterilizovaných sklenic. Sterilizace sklenic před plněním zajistí uchování džemu. Ujistěte se, že sklenice plníte, dokud je džem ještě horký, aby se vzduchotěsně uzavřel. Po naplnění sklenice uzavřete víčky určenými pro zavařování. Ujistěte se, že je vše pevně uzavřeno, aby se zachovala čerstvost a zabránilo se zkažení celého pokrmu.
Pro dokončení procesu uzavírání otočte uzavřené sklenice dnem vzhůru. Tato technika, známá jako obrácené konzervování, vytváří vakuové utěsnění a pomáhá uchovat džem po dlouhou dobu. Sklenice přikryjte čistou suchou utěrkou a nechte je pomalu vychladnout. A spadaná jablka můžete použít i v podobě hnojiva jako zdroj živin. Tyto živiny podporují silný růst a živé květy.