Aby muškáty kvetly až do pozdních měsíců, je potřeba se o ně správně starat. Důležité je vhodné a správně načasované hnojení.
Muškáty, známé také jako pelargonie nebo geránium, patří ke stálicím českých balkonů a parapetů. Jsou oblíbené pro svou krásu a hlavně nenáročnost, především odolnost vůči suchu a také nižším teplotám. Přesto, aby se jim u vás dařilo a kvetly dlouho a bohatě, vyplatí se je čas od času hnojit. Možností, jak muškátům dodat živiny, je hned několik.
Muškáty těší oko až do zámrazu
Mezi pelargoniemi si přijde na své každý. Existuje totiž nespočet kultivarů s různými tvary květů a v různých barvách, od červené a růžové až po bílou nebo oranžovou. Některé z nich dokonce doprovází příjemná vůně. Pokud se o ně správně starám, dokáží moje okna zdobit od května až do prvních mrazů. K tomu potřebují jen vhodný substrát určený pro kvetoucí rostliny a ne příliš častou, ale pravidelnou a správně provedenou zálivku.
Čím hnojit muškáty pro bohaté kvetení
O to, že vaše pelargonie pokvetou až do prvních mrazíků, se postará běžný prostředek z lékárny – kyselina jantarová. Webu Chalupáři-Zahrádkáři to prozradila milovnice těchto květin, paní Helena z Kutné Hory: „Muškáty pěstuji již několik let a vždy jsem je zalévala jen odstátou vodou nebo výluhem z banánových slupek. Hnojení muškátů kyselinou jantarovou ale předčilo moje očekávání, květiny ožily jako nikdy předtím a muškáty kvetly až do konce listopadu.“
Slova paní Heleny potvrzuje i web Zahrádkářská poradna a vysvětluje, jak kyselina jantarová v rostlinách vlastně funguje: „Podporuje u nich také produkci chlorofylu, která jim dodává zelenou barvu a je nezbytná pro fotosyntézu.“ Jednu rozdrcenou tabletku rozpusťte v litru odstáté vody a květiny zalijte. Kyselina jantarová vyživí organismus rostliny na dlouhou dobu, proto stačí zálivku provádět jednou za tři až čtyři měsíce. Redaktoři Chalupáři-Zahrádkáři prozradili i další tipy, jak hnojit muškáty.
Jak muškáty správně zazimovat
Řada lidí pěstuje muškáty jako letničky, po odkvětu je vyhodí a příští rok si koupí nové. Lze je ale úspěšně zazimovat, tak jako to dělá právě paní Helena. „Naposledy doporučuji muškáty hnojit koncem října. Vydrží toho hodně, lehčí mráz jim neublíží. Přesto sleduji předpověď počasí a jakmile se má rapidně ochladit, tak květiny z parapetu sundám. Odstraním všechny suché, polámané a nevykvetlé části a truhlíky dám na chodbu, kde je světlo a chladno, asi 12 °C. V zimě je zalévám asi jednou za dva týdny.“
Můžete je i nařízkovat
Jelikož nemám doma dostatek místa, kde by muškáty v truhlících mohly přečkat zimu, odebírám řízky, které zakořeněné v menších květináčích zaberou méně prostoru. Web Zahrádkářův rok radí, jak na to: „Měly by být dlouhé asi 10 až 15 centimetrů a měly by mít 2 až 3 páry listů. Spodní strana řízku by měla končit v místě kloubu (kolínka).“
Na řízku ponechte maximálně dva lístky a zapíchněte je do květináčů s výsevním substrátem. Podpořit proces zakořenění můžete i zakořeňovacím stimulátorem nebo některým z přírodních prostředků, jak jsme již radili na Chalupáři-Zahrádkáři.