Myši utečou na kilometry daleko, odežene je čpavek

Aby se u vás doma myši nepřemnožily, zažeňte je obyčejným pomocníkem – čpavkem. Je to opravdu velmi jednoduché.

Myši v domě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nevítaní domácí hosté v podobě myší mohou být opravdu nepříjemní, jak potvrzuje i web Good House Keeping. Nemusíte se však spoléhat na chemii, existují také účinné a přírodní způsoby, jak myši z vašeho domova vypudit. Jednou z takových metod je použití čpavku.

Použití čpavku k odpuzování myší

Čpavek je univerzální předmět pro domácnost, který lze použít jako odpuzovač myší různými způsoby, jak potvrzuje i web Dzen. Funguje tak, že vydává silný zápach, který je pro tyto hlodavce nepříjemný a v některých případech nesnesitelný. Jak ho aplikovat radí čtenářka Mirka L. z Uničova.

  • Čpavek smíchejte s vodou a tímto roztokem vyčistěte místa, kam se myši mohou dostat nebo kde se mohou schovávat, například okenní parapety, podlahové lišty, podlahy a pracovní desky. Přidání malého množství tekutého mýdla do směsi pomůže, aby zápach přetrvával déle i po zaschnutí.
  • A připravit si můžete i čpavkový sprej, ten vytvoříte zředěním jednoho dílu čpavku deseti díly vody. Roztok přelijte do lahve s rozprašovačem a použijte jej na zamlžení míst, u kterých máte podezření, že by se v nich mohly vyskytovat myši. Při používání spreje buďte opatrní a vyhněte se přímému kontaktu s pokožkou a očima, protože čpavek může být škodlivý.“

Alternativní metody odpuzování myší

Pro ty, kterým je vůně čpavku nepříjemná nebo se obávají jeho možného nebezpečí, existují alternativní přírodní metody odpuzování myší:

  • Esenciální oleje: Některé esenciální oleje mají silnou vůni, která myši odradí. Jedním z nich je například mátový olej. Namočte vatové kuličky do mátového oleje a umístěte je na místa, kde se myši pohybují (podrobně jsme o tom na Chalupáři-Zahrádkáři psali zde). Olej pravidelně obnovujte, aby si zachoval svou účinnost.
  • Pomoc z přírody: V blízkosti domu můžete vysadit aromatické bylinky, jako je máta peprná, levandule nebo rozmarýn, které mohou působit jako přírodní odpuzovač myší. Díky silným vůním těchto bylinek bude vaše okolí pro hlodavce méně lákavé.
  • Komerční repelenty: Existují i komerční odpuzovače hlodavců, které k odrazení myší používají ultrazvukové zvukové vlny. Tato zařízení vydávají vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro hlodavce nepříjemné, ale pro člověka neslyšitelné. Nikdy je však nepoužívejte ve chvíli, kdy chováte domácí hlodavce (třeba křečky nebo laboratorní myšky). Jim by totiž také vadily.
  • A pokud chcete na myši nalíčit past, použijte osvědčené návnady, které jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři také otestovali.
Jak vyrobit past na myši z kbelíku iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se potýkáte s nepříjemnými útoky přemnožených hlodavců, měli byste do boje proti nim vytáhnout s tou správnou zbraní

„Preventivním opatřením proti zamoření myší je udržování čistoty v domácnosti bez dostupných zdrojů potravy. Utěsněte všechny mezery nebo otvory v domě, abyste zabránili vniknutí myší. Vyplatí se to,“ radí ještě paní Mirka.

Jak se s nepříjemnými hlodavci vypořádáváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články