Docela obyčejný sušený česnek může být pro vaše orchideje doslova životabudičem – stačí jim ho jen jednoduše správně nadávkovat.
Orchideje jsou proslulé svou podmanivou krásou, exotickým půvabem a vytrvalým kvetením. Pěstování a údržba těchto nádherných rostlin však může být náročným úkolem, jak píše web iReceptář. Pokud začnou žloutnout, měli byste vědět, že jedno překvapivé řešení může být ukryté přímo ve vaší kuchyni – jde o sušený česnek.
Zhodnoťte stav orchideje
Než začnete používat sušený česnek k oživení orchideje, je nezbytné zhodnotit celkový zdravotní stav rostliny. Opatrně vyjměte orchidej z květináčového substrátu a prohlédněte kořeny. Odstraňte ty odumřelé a rozkládající se a ponechte pouze 2 až 3 zdravé.
Úloha česneku při péči o orchidej
„Česnek má pozoruhodné antibakteriální a antioxidační vlastnosti, které mohou mít na orchideje dezinfekční účinek. Tyto vlastnosti z něj činí vynikajícího kandidáta na ozdravení rostliny, která se potýká s problémy. Nedám na něj dopustit,“ napsala nám do redakce čtenářka Markéta K. ze Znojma. Jak ho používá? Sepsala nám návod.
- Stroužky česneku neloupejte. Místo toho je nakrájejte na malé kousky, se slupkou i se vším ostatním. Tyto kousky použijete k vytvoření roztoku.
- Nasekané kousky česneku vložte do skleněné nádoby.
- Do nádoby přidejte jeden litr teplé vody.
- Do směsi přidejte lžíci medu. Med působí jako přírodní antiseptikum a stimuluje růst kořenů.
- Přísady důkladně promíchejte a roztok nechte alespoň 4 hodiny odstát.
Po uplynutí doby louhování roztok přeceďte, abyste odstranili veškeré pevné zbytky. Je důležité zajistit, aby v roztoku nezůstaly žádné organické látky, aby se zabránilo hnilobě.
Namáčení orchideje do roztoku
Jakmile je roztok česneku a medu připraven, postupujte podle následujících kroků, které napomohou k ozdravení vaší orchideje:
- K roztoku přidejte další litr vody, abyste jej zředili.
- Ponořte do něj orchidej přibližně na 30 minut.
Přesazování orchideje
Chcete-li orchideji poskytnout lepší podmínky k životu, zvažte její přesazení. Web Pěstujme doporučuje vhodný substrát (za mě je nejlepší piniová kůra s kokosovými chipsy – krásně drží vodu) a průhledný plastový květináč. Opatrně umístěte orchidej do nové nádoby a přidejte vybraný substrát. Ujistěte se, že v na něm nejsou žádné vzduchové mezery nebo kapsy. A abyste zajistili, že vaše orchidej bude i nadále prospívat a kvést, zvažte tyto další kroky:
- Květináč s orchidejí ještě dva týdny zalévejte je zbylým roztokem česneku a medu, abyste zachovali výhody tohoto přírodního ošetření.
- Pomocí vatového tamponu namočeném v roztoku jemně očistěte listy orchideje, a to jak z horní, tak ze spodní strany. Tento postup může pomoci prodloužit dobu kvetení rostliny.
A prospívá jí také pravidelné větrání, které pozitivně ovlivňuje jejich růst. Chalupáři-Zahrádkáři ale varují před průvanem, který jí rozhodně nesvědčí. A vyzkoušet můžete i hnojení cukrem, o kterém jsme rovněž psali.