Dopřejte svým růžím na podzim tu nejlepší péči, aby vám i v příštím roce opět vykvetly do krásy. Těmto nejčastějším chybám při střihu byste se měli raději oklikou vyhnout.
Růže patří bezesporu mezi jednu z nejoblíbenějších okrasných květin pěstovaných v zahradách nejen pro svůj krásný vzhled a širokou škálu velikostí a barev, ale také líbeznou vůni, jíž naplní celý prostor. Podle webu NovyjOčag se však spousta lidí dopouští při jejich prořezávání chyb, které je mohou o tyto krásky připravit. Zjistěte, jak správně při této činnosti postupovat, abyste nenadělali více škody než užitku. Podobné rady mi doporučovala už kdysi moje babička.
Proč prořezávat růže
Pravidelným prořezáváním můžete keři výrazně prospět. Zbavíte se tím totiž starých nebo mrtvých výhonků, které v keři zabírají mnoho místa. Zároveň tím vytvoříte prostor pro vývoj a růst nových. Keř tím také provzdušníte, čímž preventivně předejdete vzniku nemocí, houbových chorob nebo plísní. Zabráníte také škůdcům, aby si v něm našli útočiště, jak jsme psali již dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.
Kdy prořezávat růže na podzim
Ideální dobou pro jejich prostřihávání je přelom října a listopadu. Vyberte si pro tuto práci slunečný a suchý den, kdy bude venkovní teplota dosahovat alespoň 5 °C. V tento čas je největší pravděpodobnost, že se vzniklá rána snadno zacelí. Vyhněte se větrným dnům nebo období s vyšší vlhkosti, které jsou příznivé pro rozvoj plísní a dalších chorob.
Jak prořezávat růže
Důležité je, abyste pracovali s ostrými a čistými nástroji. Proto je napřed důkladně vydrhněte a nejlépe i dezinfikujete. Tím předejdete případnému přenosu nemocí. Řez provádějte ve vzdálenosti 0,5 cm nad pupeny a pod úhlem 45 °C. Pokud bude průměr řezu větší než 1 cm, měli byste podle webu Sibkray dané místo ošetřit dřevěným popelem, speciálním tmelem nebo jiným vhodným přípravkem.
Na co si dát pozor
Růže neprostřihávejte příliš brzy, mohli byste tím stimulovat vývoj nových větví. Odstraňte zejména slabé, poškozené a mrtvé výhonky a zbylé zkraťte. Jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, vyplatí se také růže přikrýt mulčovací směsí, což potvrzuje i naše čtenářka Radana T. z Přelouče: „Růže přikrývám zpravidla kompostem, později i spadaným listím. Stromkové růže chráním navíc netkanou textilií.“