Dopřejte svým růžím v listopadu tu nejlepší péči a připravte je na nadcházející zimu. Za postřik z česneku se vám v příštím roce odmění množstvím krásných a bohatých květů.
Růže patří bezesporu mezi nejkrásnější a nejoblíbenější květiny zdobící mnoho zahrad. Abyste si i v příštím roce mohli vychutnat pohled na tyto krásky a vychutnávat jejich líbeznou vůni, neměli byste v jejich péči polevovat ani na podzim. Podle webu iReceptář je ideální čas sáhnout po česneku. Tímto způsobem je ochráníte před škůdci i dalšími neduhy a zajistíte, že přečkají a zimu bez úhony. Tento trik používá i babička a růžové keře má každoročně nádherně rozkvetlé.
Jak pečovat o růže na podzim
S příchodem chladných dnů jsou růže vystavovány nejen teplotním výkyvům a prudkým změnám počasí, ale zvýšené je i riziko vzniku nemocí, houbových chorob nebo plísní. V půdě okolo keřů navíc nacházejí útočiště i některé škodlivé druhy hmyzu, které by je v příštím roce mohly ohrozit. Abyste těmto problémům předešli, měli byste učinit určitá preventivní opatření, jak jsme doporučovali i v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Skvěle vám s tím poradí i obyčejný česnek.
Čím ošetřovat růže na podzim
Vhodnými přípravky je nejen ochráníte před nákazou nemocemi nebo napadáním škůdci, ale zvýšíte i jejich vitalitu a podpoříte imunitní systém. Celkově tak budou mnohem odolnější, čímž zvýšíte jejich šance přečkat zimu bez větší úhony. Než se pustíte do jejich zazimování, což jsme radili už dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři, využijte zázračných vlastností česneku a zlepšete jejich vyhlídky na příští měsíce.
Nejprve růže prostříhejte
Než se pustíte do posledního hnojení nebo aplikace ochranného postřiku, měli byste růže napřed prostříhat. Nejprve zbavte keře všech starých, nemocných nebo odumřelých výhonků, které zabírají místo a ubírají rostlině energii. Řez zbylých větví byste měli podle webu ZahradkářskáPoradna provádět mezi 5. – 8. očkem, vždy ve vzdálenosti 1 – 2 cm od očka. Zastřihávejte především větvičky rostoucí dovnitř keře, jež způsobují jeho zahušťování.
Podzimní postřik z česneku
Nemusíte nutně kupovat drahé speciální přípravky plné chemikálií, abyste růže před škůdci efektivně ochránili. Namísto toho využijte přírodní alternativy a připravte si postřik z česneku. Skvěle vám však poslouží také hřebíček, máta, rozmarýn nebo skořice. Abyste dosáhli co nejlepších účinku, aplikujte jej v listopadu každé dva týdny, jak doporučuje i naše čtenářka Alice F. ze Cvikova: „Stroužky česneku prolisuju a naředím vodou. Nechám odležet, poté scedím a ještě naředím s vodou. Hotový roztok nastříkám okolo růží a je po škůdcích.“