Abyste si i v příštím roce mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu jahod, měli byste jim na podzim dopřát nadstandardní péči. Dopřejte jim ještě před mrazíky pořádnou výživu.
Jahody nesmí chybět snad na žádné zahrádce. Oblíbené jsou nejen pro svou sladkou chuť a líbeznou vůni, ale i velké množství vitamínů a přehršel způsobů, jak je co nejlépe využít. Pokud toužíte po velké úrodě plné šťavnatých plodů i v příštím roce, měli byste je podle webu Zahradkářem připravit na zimu co nejlépe. K tomu vám pomůže i hnojivo z ptačího trusu, které sami velmi hojně využíváme na zahradě v průběhu celého roku.
Čím hnojit jahody na podzim
Nahraďte speciální drahá chemická hnojiva přírodními alternativami, jejichž používání je mnohem šetrnější, bezpečnější a levnější. Možností máte hned několik. Než se však do samotného hnojení pustíte, měli byste napřed zkontrolovat stav jednotlivých rostlin, jak jsme doporučovali už v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Hledejte především stopy nemocí, chorob, plísní nebo napadení škůdci, což by vám mohlo v budoucnu přidělat spoustu práce.
Hnojení ptačím trusem
Tímto způsobem dodáte jahodám nejen spoustu potřebných živin, ale navíc podle webu TheMeatEater zredukujete zárodky nemocí a dalších chorob, i škůdců ukrytých v půdě. Stačí naředit ptačí trus s vodou v poměru 1:15 – 20. Směs důkladně promíchejte a nechte 2 dny odstát. Jakmile máte hotovo, nalijte ji mezi jednotlivé keře. Vyhněte se však přímému kontaktu s listy rostlin a neaplikujte hnojivo příliš blízko ke kořenům.
Další způsoby podzimního hnojení jahod
Skvěle vám k podzimní výživě jahod poslouží také fermentovaný hnůj, jak jsme doporučovali už dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři. Abyste jednotlivé rostliny dostatečně nasytili, stačí jeho vrstvu rovnoměrně rozprostřít mezi jahodníky a nechat působit. S každou zálivkou se budou živiny postupně uvolňovat i do spodních vrstev půdy a kořeny si tak vždy vytáhnout jen potřebné množství.
Využít však můžete také nálev z kopřiv nebo dřevěný popel. Těmito způsoby se navíc efektivně zbavíte organických zbytků z domácnosti i zahrady, jak potvrzuje i náš čtenář Josef T. ze Skalice: „Jedná se o jeden z nejefektivnějších a nejlevnějších způsobů, jak jahodám dodat potřebné množství fosforu a draslíku. Jednoduše záhony posypu vrstvou popela a zapracuju pod povrch. V dalším roce si pak užíváme bohatou sklizeň.“