Orosená okna a vlhké zdi dokáží v zimě pěkně otrávit. Zbavit se jich můžete dodržováním správného větrání a – světe, div se – pěstováním květin.
Nepříjemným problémem spousty domácností je v chladnější části roku rosení oken. Na okenních tabulkách se sráží voda z páry, která vzniká například při vaření, sušení prádla, ale i našem dýchání. V extrémnějších případech se na parapetech mohou objevit loužičky vody. Vzniká tak ideální prostředí pro tvorbu plísně, která nejen, že nevábně vypadá i zapáchá, ale alergeny, které produkuje, mohou způsobit i nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou rýma, kašel a dýchací obtíže.
Rosení oken minimalizuje správné větrání
Větrání je v zimních měsících stejně důležité jako po zbytek roku, odradit by vás od něj neměly ani nízké venkovní teploty. Provádět byste ho měli hned několikrát denně, ovšem po krátkou dobu a vydatně. Web iDnes radí větrat třikrát až čtyřikrát denně po dobu pěti minut. Během takového průvanu se stihne vyměnit vlhký vnitřní vzduch za sušší venkovní. Ideální pokojová teplota je pak 21 °C. Ujistěte se také, že máte těsnění oken nastavené na tzv. zimní režim, jak poradili Chalupáři-Zahrádkáři.
Pomohou pohlcovače vlhkosti
Vlhkost vzduchu v bytě by se měla pohybovat okolo 50 %, radí magazín BydlímeKvalitně. S vlhkostí a s ní spojeným rosením oken vám dokáží pomoci i pohlcovače vzduchu. Ty můžete buď zakoupit v obchodě, nebo si je vytvořit sami doma. K výrobě podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů budete potřebovat jen ponožku a trochu kočkolitu. Já na vlhčí místa stavím misku se solí a rýží, které mají absorpční vlastnosti. Když přidám pár kapek aromatického oleje, je místnost i příjemně provoněná. Čajovníkový či eukalyptový olej navíc působí antibakteriálně.
Rosení oken zabrání pokojové rostliny
Milovníky pokojových květin u nás v redakci potěšil tip od paní Magdalény H. z Šumperka, která rosení oken brání trochu nevšedně. „Na parapetech mám postavené pokojovky, které mají schopnost čistit vzduch a pohlcovat vlhkost,“ prozradila. Konkrétně jde o tchýnin jazyk, zelenec a kapradiny. Ve všech případech jde o nenáročné rostliny, které si poradí nejen s vlhkostí, ale vyčistí prostory od plísní a jsou také účinnými lapači prachu. Jen je nezapomeňte během pravidelného větrání z parapetů sundat, aby jim neuškodil průvan.