Hrušeň bude v příští sezóně plodit dvojnásobně, stačí jí dopřát podzimní prořezávání

Nedílnou součástí péče o ovocné stromy je jejich pravidelné prořezávání. Zjistěte, jaký zásah ocení touto dobou vaše hrušeň.

Podzimní řez hrušně povede k bohatější úrodě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pravidelné prořezávání ovocných dřevin je činnost, kterou řada zahradníků moc neřeší nebo se jí vyhýbá ze strachu, aby stromu neuškodili. Zbytečně se tak ochuzují o úrodu. Ve druhé polovině listopadu nastává období vegetačního klidu, tedy nejvhodnější čas, kdy stromy prořezat. O to, jak provádí řez hrušně, se s námi podělil pan Pavel O. z Hněvotína: „Prořezávám ve chvíli, kdy listí ještě neopadalo úplně, vhodná doba je také v lednu a únoru.“ Správným řezem nejen podpoříte plození, ale snížíte riziko výskytu škůdců a chorob.

Pravidelný řez podpoří plodnost hrušně

Správný a pravidelný řez hrušně dopomůže k lepší úrodě – ovoce kvůli němu bude strom mít sice méně, zato bude mít více síly vytvořit velké a zdravé plody. Prořezávání má také pozitivní vliv na zdraví stromu. „Když odstraníte poškozené větve, nehrozí tolik vznik infekce,“ vysvětluje pěstitel. Pokud hrušeň roste velice slabě, doporučuje ji web LevnéPostřiky prostříhat již před začátkem vegetačního klidu. V zimě se pak vyhýbejte teplotám pod – 8 °C.

Jak na řez hrušně krok za krokem

Kromě nemocných, poškozených nebo napadených větví zbavte strom i těch, které se navzájem kříží, čímž dáte koruně určitý tvar, radí web iReceptář. Během větrného počasí by se o sebe mohly poškodit a ohrozit tak zdraví stromu. Odstraňte větve, které rostou do středu koruny nebo směřují směrem dolů. Pryč musí i výhony rostoucí vertikálně nahoru, plodit totiž nebudou, ale strom zbytečně připravují o spoustu energie.

Kdy a jak bělit stromy na podzim: Vápno je skvělým pomocníkem

Bělení stromů na podzim: Vápno je klasika, chce to ale přidat i síran měďnatý

Prosvětlená koruna je méně náchylná

Správně provedený řez hrušně povede k prosvětlené koruně stromu. Tou bude lépe cirkulovat vzduch, takže hrozí mnohem menší riziko výskytu mechů, lišejníků nebo houbových chorob. „Řezná plocha by měla vždy být co nejmenší a co nejblíž očku nebo větvi, ze které vyrůstá,“ dodává pan Pavel O. Místo řezu nezapomeňte ošetřit štěpařským voskem, který urychlí hnojení a zabrání tomu, aby strom napadla infekce. Na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme se věnovali i zimnímu prořezávání dalších dřevin.

Prosvětlené koruně nehrozí tolik výskyt lišejníků a chorob iZdroj fotografie: Pixabay
Prosvětlené koruně nehrozí tolik výskyt lišejníků a chorob

Ovocné stromy si na podzim zaslouží hnojení

Na velikosti úrody v příštím roce se promítne i to, zda jste stromům dopřáli dostatek živin. Já nedám při hnojení nejen ovocných stromů a keřů, ale celé zahrady dopustit na kvalitní kompost, který zlepšuje strukturu půdy a přitahuje užitečné mikroorganismy. Chalupáři-Zahrádkáři se více o podzimním hnojení užitkových dřevin rozepsali nedávno.

Jaké zásady dodržet při prořezávání ovocných stromků

Jak často prořezáváte ovocné stromy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články