Abyste nepřišli do křížku s nejrůznějšími úřady a institucemi, měli byste si ověřit, jaká pravidla aktuálně platí pro pálení listí.
V České republice je spalování listí a rostlinných materiálů za určitých podmínek přípustné – ovšem některé obce mohou vyhláškou tuto činnost zcela zakázat. Ovšem i když v takovém, místě nebydlíte, musíte dodržovat jisté zákony a postupy. Tyto předpisy jsou zavedeny na ochranu před možnými riziky a škodami na životním prostředí způsobenými touto praxí. Porušení těchto ustanovení může vést k vysokým pokutám v rozmezí od 500 do 150 000 Kč, jak ukládá zákon. A něčemu takovému je rozhodně lepší se vyhnout.
Jaké listí je možné spalovat
Jedním z rozhodujících předpokladů pro přípustné spalování je, že odpad musí být suchý a bez chemických kontaminantů. Pokud by tedy byl váš materiál vlhký nebo mokrý, je jeho spalování přísně zakázáno. Zákon je podle webu Dům a Zahrada v tomto ohledu jednoznačný, což je rozhodně dobře, protože jeho cílem je zabránit znečištění ovzduší a zmírnit rizika spojená se spalováním vlhkého bioodpadu.
Tím však pravidla nekončí. Obce disponují pravomocí spalování biologického odpadu dále regulovat prostřednictvím místních vyhlášek. Tato nařízení mohou být zavedena z důvodu obav ze znečištění ovzduší, obtěžování okolí pachem či dýmem nebo kvůli jiným potenciálním nebezpečím. Obce tedy mohou stanovit podmínky pro spalování rostlinných materiálů přísnější než zákonné nebo takové spalování přímo zakázat, jak informuje web iDnes.
Když se listí pálit nesmí
Pokud obec pálení na zahradě zakáže, vzniká jí povinnost zajistit alternativní způsoby likvidace zahradního odpadu. Často se jedná o vytvoření vyhrazených míst pro kontrolované spalování. I tak musí být během procesu likvidace přijata vhodná bezpečnostní opatření. Povinné je například hasicí médium (písek, voda apod.) a přítomnost dospělé osoby, která bude na pálení nepřetržitě dohlížet. A tady jsou další nezbytné body úspěchu:
- Pálení musí probíhat ve vzdálenosti nejméně 50 metrů od okraje lesa a v bezpečné vzdálenosti od budov a hromad dřeva.
- Vyvarujte se také spalování odpadu během dlouhého sucha nebo větrného počasí.
- „V blízkosti mějte vhodné prostředky k hašení ohně, např. kbelík s vodou, lopatu, písek atd.,“ radí Jindřich O. z Police nad Metují. „Vyplatí se to.“
- Po spálení odpadu zajistěte, aby byl oheň zcela uhašen, a po dobu osmi hodin místo monitorujte, abyste zabránili opětovnému vzplanutí.
Dodržováním těchto pokynů můžete zmírnit rizika, zabránit škodám na životním prostředí a vyhnout se právním důsledkům spojeným se spalováním organického odpadu. Nicméně já osobně pálení listí příliš nevyužívám – mnohem raději ho využiju třeba do kompostu nebo jako mulč. A podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři vám může hrozit i pokuta za neudržovaný pozemek nebo dokonce za špatné topení.