Správná péče je pro muškáty během zimních měsíců zásadní – jedině tak zase na jaře nádherně a plně rozkvetou v plné parádě.
Muškáty jsou odolné rostliny, které nevyžadují přílišnou pozornost. Ale správná péče během listopadu je podle magazínu Deník zásadní pro přípravu těchto rostlin na zimní odpočinek a zajištění bujného kvetení na jaře. A proto by se rozhodně neměla zanedbávat.
Přesazování muškátů na podzim
V tomto období muškáty sice nekvetou, ale přesto vyžadují péči. Zásadní je dodržování správného teplotního rozmezí. Ideální teplota by se měla pohybovat mezi 10 a 15 stupni Celsia, přičemž nikdy nesmí klesnout pod 6 stupňů Celsia. „Důležité je i odpovídající osvětlení, k zajištění optimálních podmínek můžete použít pěstební světla (např. fytolampy),“ radí čtenářka Martina D. Z Nechanic, která má prý těchto krásných květin každoročně plná okna.
A poradila nám i se zálivkou. „Doporučuji zalévat muškáty jednou za sedm dní. Je však nezbytné sledovat vzhled rostliny a vlhkost půdy. Přemokření může být škodlivé, proto dbejte na to, aby půda nebyla přemokřená,“ zdůrazňuje na závěr.
Řez a údržba muškátů
Podle stránek MagazínZahrada je u zimujících muškátů důležitý také správný řez. A jak na něj? Jednoduše odstraňte květní stvoly, poškozené nebo žloutnoucí listy. Rostlina tak šetří energii na období vegetačního klidu. A jak je to s hnojením? To rozhodně není v tomto období povinné. Pokud se vám však rostlina zdá slabá, můžete pro podporu jejího zdraví zavést hnojiva s nízkým obsahem dusíku. Podrobněji psali Chalupáři-Zahrádkáři o podzimním střihu muškátů zde. A pokud vás v zimě potrápí hnědnoucí listy, vyzkoušejte obyčejnou vodní lázeň.
Přesazování – ano nebo ne?
Na přesazování muškátů na podzim se zahradníci jednoduše neshodnou. Většina z nich tvrdí, že je lepší počkat s tímto úkonem až na jaro, jinak by rostlina mohla mít problémy s aklimatizací, což by mohlo ovlivnit její celkový zdravotní stav a odolnost. Já si ale myslím, že jim to ve skutečněji nijak nevadí – ba spíše naopak. Jen je třeba postupovat šetrně a nepoškodit příliš kořenový bal. Jinak si opravdu koledujete o velký průšvih.
Péče o muškáty během zimy
Během zimy dbejte na důslednou, ale omezenou zálivku. Půda by neměla zcela vyschnout, ale nesmí být ani příliš vlhká. Jinak vám hrozí výskyt plísní. Od března pak postupně zvyšujte zálivku a zahajte hnojení. Uvidíte, že vás vaše muškáty poté velmi brzy odmění ještě bohatším kvetením než dříve. A to za trochu té péče rozhodně stojí.