Jahody patří k velmi oblíbeným plodům, které obvykle nechybí v žádné zahrádce. Abyste však měli pořádnou úrodu krásných, velkých, šťavnatých a sladkých jahod, musíte se o tyto křehké rostlinky náležitě starat. Z jara po zimním odpočinku je tato starostlivost zvláště důležitá, pro správný start rostlinky. Dnes si tedy řekneme něco málo o hnojení jahod pomocí jednoduchého jódového roztoku, který vašim jahodníkům dodá potřebné živiny a ony pak krásně porostou a budou hojně plodit.
Jarní start
Po zimě je velmi důležité, postarat se o jahodníky tak, aby měly ideální podmínky pro růst a vývoj plodů. Nesmíte tak nikdy zapomenout na odstranění starých lístků a uschlých částí rostlinky, na řádnou zálivku a pravidelné hnojení. To je nejideálnější provést poprvé v době, kdy uvidíte, že vaše jahodníky vyhánějí nové lístky v prostřední části rostlinky, připomínající srdíčko. Další hnojení by pak mělo být ve vegetativním období, kdy rostlinky nahazují první květy, z kterých budou později velmi oblíbené plody v podobě jahod.
Pro první hnojení je nejlepší užití kravského nebo koňského hnoje v naředěné podobě, případně existují alternativy v podobě granulových nebo jiných hnojiv, které běžně seženete v zahrádkářství, hobbymarketech nebo podobných obchodech. Později se pro hnojení hodí tzv. zákvas, tedy roztok připravený ze slepičího trusu. I ten se však dá v případě nutnosti nahradit.
Hnojení jódem
Jako další hnojivo se dá také užít velmi účinný jódový roztok, jehož příprava je nesmírně jednoduchá a poradí si s ní i naprostý začátečník. Díky jódu budou jahodníky dostatečně vyživené a jejich plody tak budou velké, šťavnaté a sladké. Specifické aroma jódu taktéž působí jako přírodní repelent, který bude odpuzovat škodlivý hmyz a zároveň bude sloužit i jako prevence před plísněmi, které jahodníky hojně napadají.
Jak tedy správně na to? Stačit vám bude pouze 20 kapek čistého jódu, které smícháte s 10 litry stojaté nebo dešťové vody. Ke kořenům každého jahodníku poté nalijete zhruba litr tohoto roztoku a máte hotovo. Pokud chcete použít roztok i na listy, zvolte menší množství jódu, tedy zhruba 10 kapek na 10 litrů, a pomocí rozprašovače naneste na listy. Ty tak budou lépe chráněny před škůdci.