Nedovolte myším a dalším hlodavců, aby spolu s vámi obývaly stejný prostor – skvěle je vyženou různé domácí rostlinné repelenty.
Myši se díky svému vynikajícímu čichu orientují ve světě pomocí mnohem jemnějších pachů, než jaké vnímáme my. Tato zvýšená čichová citlivost jim pomáhá přežít v přírodě a umožňuje jim najít všechny dostupné zdroje potravy. Bohužel tato vlastnost je často přivádí přímo do našich domovů, kam je lákají neodolatelné vůně jídla a dalších laskomin. Pokud ovšem dokážete jejich citlivý čich využít proti nim, rychle se zase odstěhují.
Jak na myši přírodně
Myši lze odradit šikovnou manipulací s některými pachy, jak informuje web NašeZahrada. Kombinací specifických látek lze vytvořit repelent, který učiní prostředí pro myši nesnesitelným. Jedna taková směs zahrnuje esenciální olej s vůní mentolu a obyčejný kuchyňský ocet. „Stačí vám jedna polévková lžíce esenciálního oleje smíchaná s šálkem octa a nastříkaná podél prahů v domácnosti nebo aplikovaná do zákoutí, kde se tito škůdci často vyskytují,“ popisuje ve svém návodu paní Iveta K. z Budišova nad Budišovkou.
Další účinnou metodou ochrany domů před hlodavci je vysazení aromatických rostlin v okolí domu, jako je například levandule, rozmarýn nebo meduňka, jak doporučuje web LevnéPostřiky. Myši mají tendenci vyhýbat se nemovitostem s tak silnými vůněmi a volí klidnější, méně aromatické lokality. Mně se proti nim osvědčil i nasušený vratič nebo natě z rajčat. Už dříve jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.cz doporučovali, že účinně proti myším funguje i máta peprná, jejíž vůni nemohou vystát a raději se jí obloukem vyhnou.
Vyzkoušejte šikovnou domácí past
Pan Mirek z Hradce Králové nám zase poslat návod na svou oblíbenou domácí past. „Starý velký kbelík od barvy naplňte hrstí zrní. Okolo okraje rozetřete horké lepidlo a fólii pevně napněte, aby vytvořila membránu. Uprostřed vyznačte kruh o velikosti hrnku a skalpelem jej vyřízněte, čímž vytvoříte písmeno „X“. Fólii také trochu posypte obilím a past umístěte do stodoly nebo třeba do předsíně. Poté k ní ještě přidejte podpěry, aby mohly myši vyšplhat dovnitř a máte hotovo (o dalších vhodných návnadách psali Chalupáři-Zahrádkáři zde).
Jakmile hlodavce nalákáte a uvězníte, přemístěte kbelík daleko od domu a vypusťte je na svobodu. A určitě myši okolo sebe netolerujte, jak to někdy vídám u některých ekorodin ze svého okolí. Hlodavci jsou totiž přenašeči mnoha infekčních chorob, fungují jako hostitelé klíšťat a přenášejí na člověka i různé nebezpečné nemoci, jako je například vzteklina a také velmi nebezpečný zánět mozku. Já osobně bych si myš nepořídil ani jako domácího mazlíčka,“ zakončil svůj e-mail pan Mirek.