Některé věci děláme automaticky, aniž bychom o nich přemýšleli, a přitom mohou být špatně. Dobrým příkladem je zavěšení WC bloku.
Toaletní bloky hrají klíčovou roli při udržování čistoty a svěžesti na toaletě. Tyto bloky, které obsahují koncentrované čisticí složky, plní několik funkcí. Vaší toaletě poskytují dezinfekci, přispívají k odstraňování odolných skvrn a slouží jako prevence usazování vodního kamene (bonusem je pak uvolňování příjemné vůně při každém spláchnutí). Řada lidí je však používá nesprávně a proto ne vždy fungují tak, jak mají.
Ideální výška a použití
Optimální výška pro zavěšení WC bloku je podle webu Miwemi přibližně 40 cm od podlahy. Toto umístění zajišťuje pohodlné používání a správnou ergonomickou funkčnost. Ovšem navzdory jejich proklamované účinnosti nebývají výsledky mnohdy tak dobré, jak očekáváme. Častá chyba při používání těchto WC bloků totiž spočívá v jejich nesprávném umístění. Navzdory všeobecnému přesvědčení je rozvinutí ramene bloku a jeho obtočení kolem okraje toalety chybnou technikou.
Místo toho je třeba malé plastové rameno zasunout a zaháknout dovnitř štěrbiny, kudy protéká voda. WC blok by se pak měl zasunout a upevnit pod okraj, aby zůstal na svém místě, aniž by byl háček viditelný. Tato metoda slouží k více účelům:
- Správná funkčnost: Zajišťuje, že záchodové prkénko může normálně spočívat nad mísou.
- Rovnoměrné rozpuštění: Voda obtéká blok optimálně, žádnou část nevynechává.
- Zachování účinnosti: Pomáhá blokům vydržet déle, čímž se maximalizuje jejich účinnost.
Rizika nadměrného používání
Dalším častým problémem spojeným s WC bloky je podle webu AAzdraví jejich nadměrné používání. Používání většího množství bloků, než je doporučené, totiž může vést k problémům, jako je ucpání odtoku. Většina výrobců doporučuje používat jeden blok po dobu 3 až 4 týdnů, což je dostatečné pro účinné čištění a osvěžení toalety. Rozhodně není třeba jich používat více – pokud se vám zdá, že vaše WC nevoní, pak zrevidujte používanou značku nebo právě způsob umístnění WC bloku. Velmi pravděpodobně zjistíte, že je chyba tam.
Zapáchat může i znečištění
Podle mých zkušenostní zvýšenému zápachu napomáhá i usazování vodního kamene. Jak se ho v toaletě zbavit? Postup je jednoduchý. Smíchejte ocet a jedlou sodu v poměru 1:1 a nalijte směs do WC mísy. Nechte působit několik hodin nebo přes noc, poté opláchněte vodou. Tento postup může pomoci rozpustit a odstranit vodní kámen opravdu spolehlivě. A toaletu vám skvěle vyčistí i docela obyčejná sůl nebo šikovně použitá zubní pasta, stačí se inspirovat návody v minulosti prověřenými redakcí Chalupáři-Zahrádkáři.