Ocet se v domácnosti neuplatní jen jako oblíbené dochucovadlo – skvěle se postará například i o vaše ručníky. Vrátí jim hebkost a měkkost.
Není nad to, když se po sprše nebo koupeli zabalíte do čerstvě vypraných, luxusně měkkých ručníků. Pokud však ty vaše ztratily svou nadýchanost, jsou hrubé a škrábou už po několika vypráních, nevěšte hlavu. Jejich vitalitu jim vrátí obyčejný ocet.
Než začnete s octem
Udržení měkkých ručníků po celou dobu jejich životnosti vyžaduje dodržování určitých postupů při praní. Než se pustíte do octového triku, je nezbytné osvojit si určité postupy, aby vaše ručníky zůstaly dlouhodobě měkké a příjemné. Jedním z klíčových kroků je jejich oplachování výhradně ve studené vodě. To pomáhá zachovat celistvost tkaniny a zabraňuje jejich ztvrdnutí. Ne všechny pračky to však bohužel umožnují.
Problémy dělá i aviváž
Přestože byla aviváž dlouho považována doslova za spasitele, který vám bez námahy umožní dosáhnout měkkých a nadýchaných ručníků, její neustálé používání na ně může mít naopak spíše nepříznivé účinky. Chemikálie v ní obsažené totiž mohou časem poškodit vlákna, což povede k opačnému efektu. Proto je nejlepší používat aviváž střídmě nebo ještě lépe vůbec. A dejte pozor i na správný postup praní. „Aby ručníky neabsorbovaly bakterie z jiných oděvů v bubnu pračky, doporučuji je prát odděleně.
Zvolte teplotu v rozmezí 40 až 60 °C a vždy dodržujte pokyny uvedené na štítku ručníku. Jedině tak si můžete být jistí, že budou vždy krásně nadýchané,“ Radí čtenářka Žofie N. z Podštátu. Místo aviváže je dobré použít jakýkoli ocet – prádlo krásně změkčí a nevábný odér rychle vyvane. A dokáže dokonce vrátit měkkost i ručníkům už ztvrdlým, umí totiž rozložit veškeré zbytky pracího prostředku nebo nánosy minerálů, díky čemuž vlákna zůstanou pružná a měkká. V takovém případě je však třeba ho zkombinovat s jedlou sodou.
Výběr ručníků jako základ
Klíčovou roli v konečně měkkosti hraje podle webu AAzdraví i kvalita zakoupených ručníků. Při nákupu si proto vybírejte textilie s vyšší hustotou na metr čtvereční (GSM). Vyšší GSM totiž znamená vyšší kvalitu. Kromě toho může měkkost ručníků ovlivnit tvrdost vody ve vaší oblasti. Zvažte proto používání jedlé sody – k vyřešení tohoto problému stačí jedna polévková lžíce přidaná do každého praní. Tak to dělám i já.
A web iPrima také upozorňuje na důležitost správného prvního praní. Před použitím byste je totiž měli vždy jednou nebo dvakrát vyprat. Poté je nechte volně uschnout na vzduchu a vyhněte se sušení na radiátorech, které může způsobit ztuhnutí vláken. Nelekejte se také, pokud se ručníky po prvním praní mírně srazí; jde o přirozené chování vláken. V minulosti také Chalupáři-Zahrádkáři informovali o tom, jak často ručníky prát nebo otestovali domácí lázeň z mýdla a manganu, která jim dokáže při správném použití vrátit hebkost.