Nemá smysl přeplácet: Prací prášek nahradí soda, aviváž zas sůl s kapkami esenciálního oleje

Pokud chcete nahradit aviváž, můžete použít sůl s kapkami esenciálního oleje. A docela obyčejná soda zase nahradí prací prášek.

Prací prášek lze snadno nahradit jinými přípravky i Zdroj fotografie: Rainer Zenz / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Praní prádla je nezbytnou, ale často nákladnou činností v domácnosti, a naše regály v koupelně jsou kvůli němu mnohdy plné různých specializovaných výrobků. Trend přírodních a úsporných čisticích prostředků však ukazuje, že to jde i jinak.

Nahrazení pracího prášku sodou

Jedlá soda, známá svými čisticími schopnostmi, je vynikající náhradou tradičního pracího prášku. Nejenže změkčuje tkaniny, ale také odstraňuje nepříjemné pachy. Je to univerzální čisticí prostředek, vhodný pro všechny typy tkanin a povrchů.

Sůl a esenciální oleje jako aviváž

Hrubá sůl smíchaná s několika kapkami oblíbeného esenciálního oleje zase poslouží jako báječná aviváž. Tato směs nejen chrání oblečení před vyblednutím, ale také mu dodává příjemnou vůni. Poměry nejsou pevně dané; stačí použít asi jednu polévkovou lžíci soli a několik kapek oleje. Tuto směs následně skladujte ve vzduchotěsné nádobě, aby zůstala suchá nebo si ji vždy připravte až ve chvíli, kdy ji budete potřebovat..

A jaké množství použít? S tím nám poradila čtenářka Petra K. z Dubé. „Pro velkou dávku prádla obvykle stačí dvě polévkové lžíce. Pro těžší bavlněné prádlo, jako jsou třeba lůžkoviny, množství mírně zvyšte – jinak vám vůně příliš dlouho nevydrží. Krystalky nasypte přímo do přihrádky na prací prostředek v pračce, nic víc není třeba.“

Zašlou nečistotu na špinavém nádobí spolehlivě zničí soda s peroxidem vodíku

I 20 let staré pánve a hrnce se budou lesknout: Zašlou nečistotu zničí soda s peroxidem vodíku

Vyrobte si svůj prací prášek

Chcete si výsledek praní takříkajíc pojistit? Pak si podle webu AAzdraví vyrobte přímo domácí prací prášek. Na použití pro barevné oblečení smíchejte 150 g jemně nastrouhaného mýdla s jedlou sodou (uhličitanem sodným) – stačí 1 kilogram. Na jedno praní pak použijte dvě až tři polévkové lžíce této směsi (vložte ji přímo do bubnu). Pro bílé prádlo je postup podobný jako u barevného prádla, ale počítat musíte s přidáním perkarbonátu sodného a teadu. Jak na to? Smíchejte jeden kilogram perkarbonátu sodného s 50 gramy teadu.

Čištění pračky obyčejným octem iZdroj fotografie: Depositphotos
Sodu bikarbonu lze použít k odstranění skvrn a zápachu z prádla. A místo aviváže vám poslouží chytře použitá sůl.

Přidejte dvě polévkové lžíce této směsi do každé dávky bílého prádla. Pro extra bělící účinek přidejte před praním přímo do bubnu trochu kyseliny citronové nebo 100 ml citronové šťávy, jak doporučuje web iReceptář. A v repertoáru by vám neměla chybět ani soda. Ta velmi dobře funguje zejména na bílé prádlo, jak potvrzuje i dřívější příspěvek na Chalupáři-Zahrádkáři. A vyzkoušet můžete i kuličky pepře.

Tyto přírodní alternativy jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také k citlivé pokožce, čímž snižují riziko podráždění, které je často spojeno s chemickými pracími prostředky. Navíc s nimi zaručeně ušetříte – já osobně je tedy rozhodně vyzkouším.

Návod na výrobu pracího gelu

Jaké triky používáte pro ekologické praní prádla vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články