Vypalování trávy, listí a dalšího bioodpadu hrozí nejen vysoké pokuty, také tím ale přicházejí o domov zvířata a hmyz.
Jarní práce na zahradě mám velmi ráda, hlavně proto, že konečně mohu být opět venku, začíná se oteplovat a aktivit přibývá. Jednou z nich je také úklid zahrady po zimě. Přestože se snažíte na podzim stihnout maximum, přes zimu se nasbírá spousta klestí a suchých větví, které chcete spálit. Pozor ale, aby vás přílišná aktivita nestála balík.
Dobrý sluha, zlý pán
Zatímco kontrolovaný oheň ve vzdálenosti alespoň 50m od okraje lesa a v dostatečném odstupu od budov je podle webu Dům&Zahrada zcela v pořádku, je-li pod dohledem dospělé osoby a máte-li dostatečné množství hasících prostředků (vodu, kyblík s pískem), někdy se oheň může vymknout kontrole. A to je velký problém. V takovém případě hrozí fyzickým osobám pokuta až 150 000 Kč, právnickým pak výrazně vyšší.
Stačí jen trocha neopatrnosti, nepozornosti či panika, říká web ProČistějšíBrno. Své o tom ví také pan Marek T. z Kralovic: „Jednou se mi stalo, že jsem na zahradě pálil listí a trávu. Na chvíli jsem odešel a to stačilo, aby se oheň rozšířil. Naštěstí jsem to dokázal uhasit svépomocí, od té doby si ale dávám mnohem větší pozor.“ Listí i trávu je přitom mnohem lepší dávat na kompost. Poslouží jako výtečné hnojivo i mulč, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali.
Chraňte hmyz i zvířata
Při pálení biologického odpadu je nutné myslet nejen na čistou zahradu, ale také na hmyz a zvířata, pro která jsou větve a suchá tráva domovem. Vypalováním jejich přirozeného prostředí jsou zničeny úkryty a v případě větví často i hnízda ptáků. Vždy je tedy potřeba si uvědomit rozsah škody, která nemusí být hned viditelná. Hmyz je velmi prospěšný a v posledních letech jejich řady bohužel značně řídnou. Postavit ale můžete hmyzí domeček za pár korun, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili, a poskytnout jim tak klidné a bezpečné útočiště.