Pokud ve své lednici bojujete s nepříjemnou námrazou na zadní stěně, zkuste si vzít k ruce sílu bavlny. Dozajista vás překvapí.
Namrzlá lednice nebývá nijak příjemná. Hromadící se led nejenže zabírá drahocenný prostor, ale může také snižovat účinnost našich chladicích zařízení, což vede k vyšší spotřebě energie a následně k vyšším účtům.
Proč vlastně lednice namrzá
Než se pustíte do řešení, je nezbytné pochopit, proč se led v našich chladničkách a mrazničkách vůbec tvoří. Dochází k tomu v důsledku kondenzace a následného zmrznutí vlhkosti vzduchu uvnitř spotřebiče, jak připomíná web Krostrade. Když se teplý a vlhký vzduch dostane do kontaktu s chladnými povrchy uvnitř chladničky (například se zadní stěnou) zkondenzuje a zmrzne, čímž se vytvoří led. Tento proces ovšem urychlují i jiné faktory.
Vypozorovala jsem, že mezi ty nejčastější patří časté otevírání dveří chladničky, skladování horkých potravin nebo špatné těsnění. Magazín iReceptář pak doporučuje i skladování všech potravin v dobře uzavíratelné krabičce nebo sáčku.
Bavlna a rostlinný olej
Chcete se námrazy zbavit jednou provždy? Pak si vezměte k ruce jednoho pomocníka z koupelny a druhého z kuchyně. Koncept je elegantně jednoduchý: nanesením tenké vrstvy rostlinného oleje na zadní stěnu chladničky pomocí vatového tamponu totiž vytvoříte kluzký povrch, který brání molekulám vody přilnout a namrznout. Tato metoda využívá hydrofobních (vodu odpuzujících) vlastností oleje, což způsobuje, že kondenzát se sráží a stéká do určeného odtokového systému chladničky, místo aby zamrzal na jejím povrchu.
- Začněte důkladným vyčištěním chladničky (zejména zadní stěny), aby se zajistilo správné přilnutí oleje.
- Namočte vatový tampon do malého množství rostlinného oleje tak, aby byl nasycený, ale nekapal.
- Jemně rozetřete olej po celé zadní stěně chladničky a vytvořte tenkou, rovnoměrnou vrstvu.
Podle potřeby opakujte
Přestože je odpuzující účinek oleje dlouhodobý, můžete postup opakovat každých několik měsíců nebo podle potřeby, a to zejména po hloubkovém čištění spotřebiče. To byste mimochodem měli provádět nejméně třikrát do roka, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali už dříve. A pokud se potýkáte s nepříjemnými pachy, pak vsaďte na obyčejnou křídu.