Kdo vyhodí kávovou sedlinu nebo vaječné skořápky, ten není správný zahradník. Na zahradě dokáží velké věci

Aby vás zahrada letos opravdu příjemně překvapila svou úrodností, vezměte si k ruce opad. Uvidíte, že ji vyživí přímo skvěle.

Káva je nejenom skvělý nápoj, ale i odpuzovač slimáků: i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaječné skořápky i kávová sedlina v sobě obsahují velké množství živin, které ovšem obvykle jen bez užitku „lifrujeme“ do koše. Pokud se je však naučíte na zahradě správně využívat, budete se moci již brzy těšit z velké úrody, jak doporučuje například web iReceptář.

Zvýšení obsahu vápníku: vaječné skořápky

Vaječné skořápky jsou díky svému bohatému obsahu vápníku přínosem pro půdu – a to zejména pro ty rostliny, které vápník milují, jako jsou rajčata. Když vaječné skořápky během podzimních měsíců zakopete do půdy, zajistíte, že se do jara perfektně rozloží. Pro hnojení na jaře je ovšem musíte rozemlít na co nejmenší kousky.

Hnojení rostlin bez chemie: Skvělou práci odvede popel, mléko i kávová sedlina

Dusíková infuze: Posekaná tráva a listí

Spadané listí a posekaná tráva jsou podle informací z webu Semena skvělým přírodním způsobem, jak dodat půdě na zahradě dusík. Neměly by však být postřikovány chemickými přípravky, aby nedošlo ke kontaminaci půdy. Dávejte si však pozor na zahrabávání plevele, protože by mohl na jaře znovu vyklíčit a přinést nežádoucí potíže.

Zázrak jménem kávová drť

Potřebujete vyživit kyselomilné rostliny? Pak se vám kávová sedlina bude hodit opravdu skvěle A pod které druhy ji nasypat?

  • Jehličnany,
  • lilie,
  • vřes a vřesovec,
  • rododendrony,
  • konvalinky,
  • borůvky,
  • hortenzie,
  • chryzantémy,
  • chrpy
  • a jabloně.
Pokud si chcete pojistit bohatou úrodu plodin na zahradě, pak určitě sáhněte po hnojivech z domácnosti – leckdy využijete i odpad. iZdroj fotografie: Piqsels
Pokud si chcete pojistit bohatou úrodu plodin na zahradě, pak určitě sáhněte po hnojivech z domácnosti – leckdy využijete i odpad

Karton: přítel půdy

Kartonové krabice, ruličky od toaletního papíru a další materiály na bázi papíru, zbavené jakýchkoli nálepek nebo zbytků lepidla, jsou zase vítaným přírůstkem do kompostu. Tyto materiály se časem rozloží a obohatí půdu o organické látky. A vyrobit z nich můžete i mulč – stačí je na povrch záhonu jednoduše rozložit. Zbavíte se tak plevelů a dalších nežádoucích negativ (nehrozí vám například, že se půda vlivem slunce a deště takříkajíc speče). Podrobnější návod pro mulčování kartonem popsali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jaké jsou vaše triky pro přírodní péči o zahradu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články