Hnojení ovocných stromů 2023: Močovina zařídí úrodu na každé zahradě

Nenechte ani teď své ovocné stromy zahálet. Pokud jim dodáte tu správnou dávku močoviny, budete se moci těšit na opravdu bohatou úrodu.

Hnojení ovocných stromů 2023: Močovina zařídí úrodu na každé zahradě i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S tím, jak chlad zimy přechází do hřejivé náruče jara, dozrává čas na probuzení dřímající vitality strážců naší zahrady – stromů. A pomoci jim k tomu podle webu DesateroTváříOsobnosti může právě močovina. Její aplikace brzy na jaře má totiž řadu výhod.

Porozumění močovině a jejím formám

Močovina, sloučenina bohatá na dusík, se vyskytuje ve dvou základních formách: granulované a tekuté (jde o vodní roztok). Volba mezi těmito formami a jejich aplikačními dávkami závisí na vývojovém stádiu stromu, což přizpůsobuje výživu jeho specifickým potřebám. Dusík, hlavní složka močoviny, však podle webu TakToJeNášSvět působí jako dvousečná zbraň:

  • Nedostatek dusíku: Projevuje se zpomaleným růstem rostlin, tenkými listy a bledou až žlutou barvou. Koncem léta mohou listy zčervenat nebo zhnědnout a v srpnu předčasně opadat.
  • Nadbytek dusíku: Vede k bujným, zeleným a přerostlým rostlinám. To má však svou daň – sníženou odolnost vůči chorobám a škůdcům, plody mohou postrádat chuť a špatně se skladují.

Dýně bude velká a sladká, stačí k ní přidat močovinu

Jarní postřik močovinou: Preventivní zásah

S příchodem jara, dokonce již v únoru, může strategická aplikace močoviny na půdu a listí kolem ovocných stromů výrazně omezit výskyt houbových chorob v květnu. Toto preventivní opatření je nejvhodnější provést v době, kdy se teplota vzduchu pohybuje kolem 10 °C,“ později už nemá takový efekt, radí zahradnice Katka P. z Olomouce. A protože to můj dědeček, alespoň co si pamatuji, dělal zrovna tak, rozhodně s ní souhlasím.

Pojistěte si letos božskou úrodu všech svých ovocných stromů. Stačí jim právě teď dopřát tu správnou dávku močoviny. iZdroj fotografie: Pixabay
Pojistěte si letos božskou úrodu všech svých ovocných stromů. Stačí jim právě teď dopřát tu správnou dávku močoviny

Výroba hnojiva z listí a močoviny

Ale močovinu můžete použít i k vytvoření kompostu – a to i bez kompostéru. Naplňte velké pevné plastové pytle listím, přidejte čtyři polévkové lžíce močoviny a navlhčete vodou. Pytle zajistěte, propíchněte je pro odvodnění a výměnu vzduchu a nechte přírodu, ať si poradí. Za pár týdnů na vás bude čekat silná hnojivá směs připravená oživit vaši zahradu ve všech směrech. A močovina jak taková je skvělá třeba pro hnojení jabloní, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Jak o svůj ovocný sad na jaře pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články