Rozlučte se letos s neúspěchem a vypěstujete si petúnie pěkně od semínka. Budete překvapeni, jak velkou „úrodu“ květů dostanete.
Petúnie vyžadují při klíčení poměrně specifické podmínky. Začněte proto výsevem jejich drobných semen na povrch dobře propustné, lehké směsi půdy. Dejte pozor, abyste je nezakryli zeminou – ta by jim totiž v klíčení bránila.
Dejte pozor, aby nevyschly
V dalších dnech se snažte udržovat především správnou vlhkost – zakryjte misku se semeny průhledným víkem nebo plastovou fólií, abyste vytvořili miniaturní skleníkový efekt, jak radí web DesateroTváříOsobnosti.
Světlo: Jiskra života
Dalším rozhodujícím faktorem pro klíčení semen petúnií je dostatek světla. Petúnie jsou světlomilné rostliny, a proto je nezbytné zajistit jim denně 14-16 hodin jasného nepřímého osvětlení. Toho lze dosáhnout přirozeným slunečním světlem nebo doplňkovým osvětlením, například pěstebními lampami.
Já sama jsem si jednu koupila už před 4 roky a dodnes mi spolehlivě slouží. Tehdejší investice cca 800 Kč se mi tak skvěle vyplatila, protože mladým rostlinkám se pod takovým světlem daří rozhodně mnohem lépe. A já tak ušetřím za nákup drahých sazenic.
Vhodná teplota pro výsev petúnií
Teplota hraje klíčovou roli při probouzení života v semenech petúnie. Ideální rozmezí pro klíčení je 22-26 stupňů Celsia. Toto teplo urychluje vznik klíčků, které jsou obvykle viditelné do 5-14 dnů po výsevu. „Pokud se klíčky neobjeví, je obvykle třeba provést nový výsev. Semena totiž nejspíš nebyla čerstvá,“ radí zahradnice Jana N. z Olomouce. Více o této problematice už Chalupáři-Zahrádkáři psali v dřívějším článku.
Jak na vhodnou zálivku
Vzešlé rostlinky zalévejte jemně, abyste zvlhčili půdu a přitom jejich křehké lodyhy a lístky nepoškodili. Voda musí mít pokojovou teplotu, jinak hrozí rostlinkám nepříjemný šok. A pokud už teď víte, že budete mít s takovým zálivkovým režimem problém, přimíchejte do půdy trochu hydrogelu. Ten dokáže udržet vláhu na mnohem delší dobu, jak radí web iReceptář.