Bobkový list je jedno z nejčastěji využívaných koření v české kuchyni. Není ovšem důvod jej kupovat, naopak, vypěstujte si jej doma.
Každá dobrá hospodyňka, která navíc ráda vaří, má jistě mezi kořením i přírodní zázrak ve formě bokového listu. Suché listy vavřínu vznešeného (Laurus nobilis) příjemně ovoní pokrm a dodají mu tu správnou chuť. Já nedám dopustit na rýži s vůní tohoto koření, jednoduše 1–2 lístky přidám do vody a je to. K pečenému masu je to za mě asi nejlepší příloha. I koření ale stojí hodně peněz, obzvláště máte-li velkou spotřebu. Tak proč si jej nepěstovat doma?
Poptejte se přátel
Jelikož klíčení ze semínka může trvat opravdu velmi dlouho, nejjednodušší je koupit si sazenici, případně rozhodit sítě a optat se rodinných příslušníků, kolegů a přátel, zda jej již doma nepěstují namnožit si ho řízkováním. Stačit bude větvička 6–9 cm dlouhá a šikmě střižená pro lepší zakořenění. Spodní listy odstraňte a u horních zastřihněte do poloviny délky. Celé řízky namočte na noc do vody. Připravte si květináč s otvory na dně a naplňte neutrální zeminou. Tu získáte smícháním mechu, rašeliny, písku, perlitu a vermikulitu.
Řízky zasaďte do hloubky asi 2 cm a zalijte. Květináč zakryjte fólií a dejte na slunné místo o teplotě 22–26 °C. Jednou za čas odkryjte, abyste upustili přebytečnou vlhkost. Web Rostlinky varuje, že mladé sazenice nejsou schopny přezimovat a je tedy nutné dát je na zimu do místnosti o teplotě do 10 °C. A pokud se vám tohoto koření urodí velká spousta, můžete listy snadno usušit, případně je použít jako hodnotné hnojivo pro pokojovky, jak Chalupáři-Zahrádkáři radí.
Neobvyklé využití vavřínu
Bobkový list zdaleka neslouží pouze jako koření. Uvařit si z něj můžete například i čaj, doporučuje web iReceptář. Jeho denní pití přináší jen pozitiva. Chrání před nachlazením a bolestí krku, je ceněn pro své protirakovinné účinky a v neposlední řadě snižuje hladinu krevního cukru a má pozitivní vliv na trávicí a nervovou soustavu.
Chalupáři-Zahrádkáři jej doporučují přidat také do bubnu pračky. Prádlo si zachová své jasné barvy a hravě si poradí i s nepříjemným zápachem. „Já jsem dávno přestala kupovat chemikálie a sázím na přírodniny,“ napsala paní Milada T. z Vojkovic.