Slupky česneku nevyhazovat, jde o jedno z nejsilnějších domácích hnojiv

Česnek by měl být ceněný nejen pro své chutné stroužky, ale i pro slupky. Na zahradě totiž mají opravdu mnoho využití.

i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnekové slupky se často vyhazují jako kuchyňský odpad, přesto mají podle webu  AgroKbTrade  významný potenciál i jako účinné a ekologické hnojivo a prostředek proti škůdcům. Jsou totiž bohaté na živiny a mají přirozené repelentní vlastnosti.

Výživová hodnota česnekových slupek

Česnekové slupky obsahují několik sloučenin prospěšných pro rostliny, včetně síry, která je známá svými fungicidními a pesticidními vlastnostmi. Obsahují také stopová množství dusíku, fosforu a draslíku, základních živin, které přispívají ke zdravému růstu rostlin,“ napsala na e-mail redakce Chalupáři-Zahrádkáři čtenářka Hana H. z Uherského Ostrohu, která nám s výrobou postřiku radila už dříve. A jak ho připravit?

Vložte asi 100 gramů česnekových slupek do kbelíku s vodou (použijte nejlépe tu dešťovou pro její čistotu a přirozenou rovnováhu pH). Nechte slupky louhovat ve vodě po dobu 24 hodin, abyste z nich získali živiny. Po namočení tekutinu sceďte a máte hotovo. Výluh z česnekových slupek používejte k zalévání rostlin jednou za dva týdny. Nejenže tím rostliny dobře vyživíte, ale také jim pomůžete udržet na uzdě nejrůznější škůdce, jak radí web RadyNaVšechno.

Cibulové slupky nikdy nevyhazovat, pokojovky po nich touží

Aby okurky rychle rostly a neonemocněly: Skvělým pomocníkem jsou cibulové slupky

Posloužit mohou i jinak

Ovšem tento výluh lze použít i jako listový postřik k léčbě houbových infekcí a k hubení škůdců. Postřikujte přímo na listy a stonky rostlin až do skanutí a podle potřeby opakujte 2krát až 3krát týdně. Skvěle pomůže například proti rzi a houbovým infekcím, jako je plíseň a botrytida. A podle mých zkušeností skvěle funguje také na mšice.

Na zahradě lze využít snad každý biologický odpad z domácnosti. Perfektně vám tak mohou pomoci i podceňované slupky z česneku. iZdroj fotografie: Freepik
Na zahradě lze využít snad každý biologický odpad z domácnosti. Perfektně vám tak mohou pomoci i podceňované slupky z česneku

Přidávání česnekových slupek do kompostu

Česnekové slupky se ovšem mohou stát i velmi cenným doplňkem kompostu. Časem se totiž rozkládají a obohacují ho o síru a další minerály, čímž zlepšují jeho výživový profil. „Dbejte na to, aby byly česnekové slupky dobře promíchány s ostatními kompostovacími materiály, což usnadní jejich rovnoměrný rozklad,“ radí ještě paní Hana, která prý česnek bez nadsázky miluje ve všech možných podobách.

Jak proti mravencům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články