Pokud vaše sazenice nevypadají tak vitálně, jak byste si představovali, nemusíte panikařit. Zachrání je použití známého prostředku.
Ke špatnému vývoji rostlin mohou podle webu DesateroTváříOsobnosti vést různé faktory, včetně nepříznivých povětrnostních podmínek a šoku z přesazení. Síran draselný však dokáže hrát při omlazování slabých sazenic klíčovou roli, pokud ho použijete správně. Zajistí tak, aby z nich vyrostly opravdu silné exempláře.
Proč vaše sazenice vypadají nemocně
Slabé sazenice podle webu iReceptář často trpí nedostatečným příjmem živin. Tento problém mohou zhoršovat stresové faktory prostředí, jako jsou například nízké teploty nebo nesoulad mezi potřebami rostliny a půdním profilem živin. U některých sazenic (a to zejména u těch silně citlivých, jako jsou např. rajčata, papriky a okurky) může také dojít ke zpomalení růstu ve chvíli, jsou-li přesazeny ven na zahradu ještě před dostatečným oteplením.
Úloha síranu draselného ve zdraví rostlin
Síran draselný je anorganická sloučenina, která slouží jako vynikající zdroj draslíku, nezbytného pro zdraví rostlin. Draslík hraje klíčovou roli v různých fyziologických procesech uvnitř jejich tkání. Jejich výčet je opravdu pestrý.
- Pomáhá regulovat osmotickou rovnováhu, čímž zajišťuje správnou hydrataci buněk.
- Je nezbytný při přenosu živin a cukrů, což je zásadní pro růst nových tkání a celkové hospodaření s energií v rostlině.
- A nelze zapomenout ani na to, že mnoho rostlinných enzymů potřebuje k aktivaci právě draslík, což ovlivňuje rychlost růstu i produktivitu.
Aplikace síranu draselného slabým sazenicím tak může výrazně zlepšit jejich růst a vitalitu tím, že podpoří vývoj kořenů a zvýší účinnost fotosyntézy. Musíte ho ovšem namíchat správně. Proto si připravte tyto ingredience:
- 10 litrů vody
- 1 polévková lžíce síranu draselného
- 250 ml fermentovaného kravského hnoje
- 2 ml stimulačního hnojiva na bázi oxidu křemičitého
Jak připravit hnojivo pro sazenice
Síran draselný důkladně rozpusťte ve vodě. Poté k němu vmíchejte fermentovaný kravský hnůj, aby se do roztoku začlenily i organické živiny. Přidejte stimulátor na bázi oxidu křemičitého pro posílení buněčných stěn a každou sazenici zalijte přibližně 200 ml roztoku. Pro listovou výživu směs dále zřeďte vodou v poměru 1:3, přelijte do postřikovače a aplikujte na listy brzy ráno nebo pozdě odpoledne (to proto, abyste se vyhnuli spálení sluncem – podle mých zkušenostní se pak hojí dlouho). A redakce Chalupáři-Zahrádkáři nedá dopustit ani na kyselinu jantarovou.