Rychlý růst jahod je sen, s amoniakem se však stane realitou

Jahody patří na zahradách mezi nejoblíbenější druhy ovoce. Abyste si jich však mohli užít do sytosti, musíte se o ně právě teď správně postarat.

Rychlý růst jahod je sen, s amoniakem se však stane letošní realitou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Stalo se vám, že jste na podzim zapomněli jahody vysadit? Nic se neděje, stíháte to i časně na jaře. Ideální je duben, podle počasí je možné je ale zasadit klidně i teď. Vybírejte však odrůdy, které se dobře rozrůstají, abyste si na lahodných plodech stihli pochutnat ještě to léto, jak radí i web ZahrádkářskáPoradna.

Co si ještě pohlídat

Kromě správného hnojení je ale potřeba dbát i na další faktory péče. Pro začátek pravidelně odstraňujte šlahouny, což jsou boční výhonky rostlin, které jim odčerpávají energii a snižují kvalitu plodů (v druhé polovině léta jich můžete několik ponechat kvůli množení jahod).

Amoniak pomůže proti škůdcům

Dále je důležité chránit rostliny před škůdci a chorobami, například pomocí vhodného postřiku. Skvěle vám poslouží amoniak – 1 lžičku rozřeďte v 5 litrech vody a použijte jako postřik vždy, když na záhonku spatříte problém (ne však častěji než dvakrát do týdne). A myslete také na to, že jahody potřebují pro svůj správný vývoj i dostatek světla, ideálně asi 12 až 14 hodin denně, a rovněž pravidelnou zálivku. Na ni použijte pokud možno odstátou vodu a jahody zalévejte dvakrát nebo třikrát týdně podle počasí,  jak uvádí web AgroNatura.

Co nikdy nedělat s jahodami v srpnu – tyto málo známé chyby již zničily budoucí úrodu na mnoha českých zahrádkách

Čaj z vaječných skořápek a mleté kávy

Vaječné skořápky a kávová sedlina jsou vynikajícím zdrojem vápníku a dusíku. Z rozdrcených vaječných skořápek a kávové sedliny uvařte čaj bohatý na živiny, nechte ho vychladnout a použijte ho k zalévání rostlin jahodníku. Nejenže tak získáte potřebné živiny, ale také mírně okyselíte půdu, což jahodám vyhovuje.

Abyste se letos mohli těšit z opravdu bohaté úrody jahod, vezměte si k ruce amoniak. Má na ně totiž přímo zázračné účinky. iZdroj fotografie: Freepik
Abyste se letos mohli těšit z opravdu bohaté úrody jahod, vezměte si k ruce amoniak. Má na ně totiž přímo zázračné účinky.

Ale dobře své rostlinky sledujte. Příliš mnoho dusíku totiž může vést k nadměrnému růstu listů na úkor produkce plodů, proto je klíčová rovnováha. Pokud tedy máte dojem, že jahody plodí málo, pak dusík (respektive kávovou sedlinu) jednoduše uberte. A nezapomeňte ani na prostřihávání, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Jak na péči o jahody krok za krokem

Jak se o své jahody na jaře staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články