Tajemství úspěšné sklizně rybízu: Včasný posezónní střih zvýší úrodu v příští sezóně

Správná péče o rybíz se po sezóně neomezuje jen na poslední přihnojení a občasnou zálivku. Je třeba ho i řádně prostříhat.

Jak pěstovat rybíz i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aby váš rybíz vypadal stále perfektně a plodil ostošest, pak se o něj musíte právě teď správně postarat. Zanedbání řezu by mohlo být pro následnou úrodu dost možná i fatální, jak varuje web GrowVeg. Ve hře totiž rozhodně není jen obyčejné tvarování koruny.

Proč je řez rybízu důležitý

Nemoci, choroby, plísně i škůdci se snadno množí v tmavém a vlhkém prostředí. Pokud větve rybízu na jaře prořežete, dodáte jednotlivým výhonkům více prostoru, světla i vzduchu. Zlepšíte tím celkový zdravotní stav keře a nastartujete nový růst. Pravidelně také vytrhávejte plevel, který ubírá rybízu potřebné živiny a opět vytváří ideální prostředí pro škůdce a choroby. Půda by okolo něj neměla být příliš podmočená, protože to může způsobit zahnívání kořenů.

Jak na velkou úrodu rybízu

Bobule rybízu budou enormní, keře stačí nakrmit dusičnanem amonným

Prořezávání rybízu po sklizni: V příští sezóně bude rodit 2krát více iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby úrodu vašich užitkových keřů ani krásu těch ostatních letos opravdu nic neohrozilo, musíte se soustředit na jejich správný prořez

Rybíz si můžete i namnožit

Životaschopné konce odstřihnutých větviček se mohou podle návodu z webu Plantura proměnit v nové rostliny. Jednoduše si na zahradě připravte širší výkop, jeho dno vysypte pískem a rašelinou a řízky do této směsi zapíchejte. Poté zasypte výkop zeminou a jemně je zakryjte. Na vrchní část naneste vrstvu organického mulče nebo kompostu, abyste udrželi vlhkost a izolovali řízky přes zimu.

Nově vysazené řízky důkladně zalévejte, aby se půda usadila a zajistila jim vláhu. Během podzimu a zimy je dále sledujte a dbejte na to, aby půda zůstávala trvale vlhká. Do jara následujícího roku by měly řízky rybízu vytvořit silný kořenový systém. Nyní je můžete opatrně vykopat a přesadit na trvalé místo v zahradě.

Co dělat s keři rybízu po sklizni, vsaďte na prořezávání

Bobule rybízu budou rekordně velké, po rybím hnojivu porostou jedna báseň

Černý rybíz potřebuje péči i na jaře – jedině tak se během léta dočkáte šťavnaté a chutné úrody. Zaměřte se zejména na hnojení. iZdroj fotografie: Depositphotos
Rybíz potřebuje péči i na jaře – jedině tak se během léta dočkáte šťavnaté a chutné úrody. Zaměřte se zejména na hnojení a střih.

Pokud dokážete postupovat podle pokynů uvedených v tomto návodu, budete na dobré cestě k pěstování zdravých a plodných rybízových keřů, které vám v příštích sezónách poskytnou hojnost chutných bobulí. Nezapomeňte jim věnovat náležitou péči a pozornost, až se ve svém novém domově zabydlí (v prvním roce rozhodně potřebují mnohem více zálivky), a uvidíte, že budete sklízet plody svého úsilí po mnoho let. A nezapomeňte ani na vhodné hnojivo, i s tím už Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Jak se o rybíz staráte po sezóně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články