Každý z těchto rostlinných léčitelů přináší své vlastní výhody, od odpuzování škodlivého hmyzu až po ochranu rostlin před houbovými chorobami.
Rostliny, které podporují zdraví ostatních rostlin ve svém okolí, mohou proměnit vaši zahradu v prosperující ekosystém. Tito přirození strážci brání útokům škůdců, chrání před chorobami a obohacují půdu.
Šanta kočičí – strážce brokolice a květáku
Odrazuje totiž dřepčíky a svilušky, notorické škůdce, kteří mohou zničit úrodu brokolice a květáku. A jako bonus také šanta kočičí vůbec nevoní mravencům.
Řebříček obecný – prospěšný přitahovač hmyzu
Řebříček má na zahradě dvojí účel. Jeho silné aroma odpuzuje molice, mšice a roztoče a zároveň přitahuje užitečný hmyz, jako jsou třeba berušky, které hodují na mšicích. Díky tomu je vynikajícím společníkem různých plodin.
Tagetes (Aksamitník) – ochránce půdy
Tagetes, často známý jako afrikán, je nezbytnou součástí každé zahrady. Svými zářivými barvami ale rozzáří nejen vaše záhony – odpuzuje totiž háďátka, což jsou drobní škůdci, kteří napadají kořeny zeleniny (často na ně trpí třeba brambory, jahody a cibule).
Máta peprná – odpuzovač škůdců
Máta peprná je i přes své agresivní sklony k šíření fantastickým odpuzovačem škůdců. Tato voňavá bylinka zahání dřepčíky, kteří rádi hodují na listové zelenině, a chrání také rostliny zelí před nechvalně známým běláskem. A jako bonus také chrání brambory před pozdní plísní.
Kopr vonný – odpuzovač hmyzu
Sladká vůně kopru může být pro člověka příjemná, ale na zahradě odpuzuje mnoho škodlivého hmyzu, jako jsou třeba právě dřepčíci a bělásci. Vysazením kopru v blízkosti salátu, zelí, květáku, okurek, mrkve, brokolice, jahod a brambor vytvoříte voňavou bariéru, která udrží škůdce na uzdě.
Šalvěj lékařská – bojovník proti slimákům a molům
Šalvěj je podle stránek NParksBuzz klasická zahradní bylina, která chrání brukvovité rostliny (zelí, brokolici atd.) před bělásky a drží na uzdě i slimáky. Nerozumí si však dobře s okurkami, cuketami a dýněmi, proto si dávejte pozor, kam ji vysadíte. Mnohem lépe se uplatní v blízkosti mrkve, brukvovitých rostlin a v bylinkových zahrádkách.
Měsíček lékařský – bojovník proti plísním
Vysazením měsíčku v blízkosti plodin citlivých na vlhkost, jako jsou kupříkladu rajčata, okurky, dýně, melouny a brambory, vytvoříte přirozený štít proti růstu plísní. Měsíčku se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali více v tomto článku.
Heřmánek pravý – prostředek pro podporu růstu
Heřmánek není určen pouze k přípravě uklidňujícího čaje; podporuje také vaši zahradu tím, že zahání houbové choroby a zvyšuje vitalitu rostlin, jak připomíná web MilorGanite. Zvláště dobře se osvědčuje vedle hrachu, fazolí, salátu, špenátu a celeru. Heřmánek také pomáhá cibuli a pórku vyhnout se napadení červci. A je rovněž vynikajícím společníkem listové zeleniny a luštěnin, protože zajišťuje jejich zdravý a bujný růst.
Levandule lékařská – všestranný ochránce
Uklidňující vůně levandule odpuzuje slimáky, mravence a mšice, takže je všestranným doplňkem zahrady. Daří se jí v blízkosti jahod, česneku, květáku, hrachu a fazolí, kde jako bonus pomáhá vytvořit zónu bez škůdců. A neměli bychom zapomenout ani na to, že přitahuje opylovače, což zvyšuje produkci ovoce a zeleniny.