Spadané listí nevyhazujte, na zahradě nahradí náklaďák hnoje

Listy dodávají do zahrady řadu živin, které se pomalu uvolňují, takže jsou ideální pro dlouhodobé zdraví půdy.

Spadané listí nevyhazujte, na zahradě nahradí náklaďák hnoje i Zdroj fotografie: Razvan Socol / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Spadané listí je často považováno za nepříjemnost, která zaneřádí naše zahrady, trávníky a chodníky. Ve skutečnosti jde však o skrytý poklad živin, které mohou na zahradě nahradit tradiční hnůj, jak podotýká web CountryLiving.

Jaké živiny obsahují listy

Když se listí nechá rozložit, rozpadne se na bohatý organický materiál zvaný listovka, která je plná základních živin, po nichž rostliny touží. Mezi ty hlavní patří:

  • Dusík: Podporuje bujný, zelený růst listů.
  • Fosfor: Podporuje vývoj kořenů a kvetení.
  • Draslík: Pomáhá celkovému zdraví rostlin a odolnosti vůči chorobám.
  • Vápník: Posiluje buněčné stěny a zlepšuje strukturu půdy.
  • Hořčík: Důležitý pro fotosyntézu, přispívá k zelené barvě listů.

Začlenění spadaného listí do zahrady je nejen způsob, jak recyklovat přírodní zdroje, ale také obohacuje půdu, zlepšuje zadržování vody a podporuje užitečné mikroorganismy.

Kompost z listí a jak na něj

Proč utrácet peníze za drahá hnojiva, když si můžete návodu z webu Almanac vytvořit vlastní kompost bohatý na živiny ze spadaného listí? Listí jednoduše skládejte do vrstev a střídejte ho s dalšími organickými materiály, jako je třeba posekaná tráva, zbytky zeleniny či kávová sedlina. Tato kombinace zajistí rovnováhu uhlíku a dusíku, klíčových složek pro účinné kompostování (více psali o správném postupu Chalupáři-Zahrádkáři zde).

Pálení trávy na zahradě nepřipadá k úvahu, hrozí za něj pokuta iZdroj fotografie: Depositphotos
Pálení trávy na zahradě nepřipadá k úvahu, hrozí za něj pokuta. Raději ho zkompostujte.

Drcené listí se rozkládá rychleji, ale pokud nemáte drtič, pomůže vám i pravidelné otáčení hromady. Po několika měsících až roce tak bude mít k dispozici nádherný kompost, který můžete přimíchat do záhonů,“ radí čtenář Jan K. z Litoměřic.

Jak si vyrobit listovku

Listovka je v podstatě částečně rozložené listí, a přestože postrádá vysoký obsah dusíku jako kompost, stále jde o o opravdu fantastický prostředek pro úpravu půdy. Pro její výrobu jednoduše naskládejte listí do hromady v rohu zahrady nebo ho vložte do prodyšného pytle (stačí třeba propíchnout docela obyčejné pytle na odpadky).

Na rozdíl od některých hnojiv, která mohou přinášet semena plevelů nebo patogeny, jsou listy obecně čisté a bezpečné. iZdroj fotografie: Depositphotos
Na rozdíl od některých hnojiv, která mohou přinášet semena plevelů nebo patogeny, jsou listy obecně čisté a bezpečné.

Časem se listí přirozeně rozloží na měkký zemitý materiál. Tento proces může trvat až dva roky, ale výsledek stojí za to. Listovka totiž zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje zadržování vody a podporuje růst užitečných hub, takže je obzvláště užitečná pro písčité nebo jílovité půdy. Zhruba po roce můžete částečně rozložené listí použít také jako mulč, který se bude dále rozkládat a vyživovat vaši zahradu.

Jak spadané listí využíváte na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články