Zimu si mnozí spojují se zasněženými ulicemi, svěžím vzduchem a krásou zamrzlé krajiny. Letos to však nejspíš bude jinak.
Meteorologové předpovídají nezvykle teplý začátek zimy, kdy teploty vystoupají vysoko nad hodnoty, které se u nás obvykle očekávají. Místo mrazivých rán a mrazivých nocí se v prosinci dočkáme pravděpodobně jen teplot okolo 10 °C. Takto mírné podmínky připomínají spíše začátek podzimu než první měsíc zimy.
Místo sněhu bude pršet
Ti, kteří doufají, že krajinu pokryje sníh, si zřejmě budou muset ještě chvíli počkat. Očekávané srážky a zatažená obloha přinesou namísto bílého prachového sněhu, který tradičně signalizuje příchod zimy, většinou spíše déšť.
Leden přináší mírné ochlazení, ale žádnou zimní říši divů
Když se kalendář přehoupne do ledna, začne se ochlazovat, ale ne tak dramaticky, jak by se dalo očekávat. Teploty sice podle předpovědí klesnou, ale stále zůstanou relativně mírné. Skutečné zimní podmínky, jako jsou mrazy a delší sněžení, se očekávají až v pozdějším období. A těšit se můžeme podle webu TN i na vítr.
„Jeden z hlavních vlivů na letošní neobvyklý průběh počasí má polární vír. Tato vířící masa studeného vzduchu, která se obvykle nachází nad Arktidou, hraje při regulaci zimního počasí v Evropě klíčovou roli. Pokud zůstává neporušený a silný, studený vzduch se omezuje na polární oblasti. Pokud však vír zeslábne nebo se posune, může se studený vzduch rozšířit do mírnějších oblastí, včetně střední Evropy. Letos se zdá, že vír je prozatím stabilní a udržuje většinu chladu daleko na severu,“ říká meteoroložka Jana T. z Prahy.
Sněžení v únoru: Přijde konečně zima?
Zdá se, že letos bude podle portálu SevereWeather klíčem k tradičnějším zimním zážitkům až únor. V této době může začít polární vír slábnout, což umožní proudění studeného arktického vzduchu do regionu. Spolu s nižšími teplotami by vlhkost přítomná ve vzduchu mohla vést k výraznému sněžení, a to zejména od poloviny února dál.