Spadané listí je plné prospěšných látek, jako je třeba uhlík, dusík a mnohé stopové minerály, které mohou vyživovat půdu a rostliny.
Spadaného listí bývá na podzim na zahradě opravdu hodně. Mnoho majitelů domů ho však buď shrabuje do pytlů k likvidaci, nebo je pálí a přehlíží tak jeho potenciální hodnotu. Pa to je opravdu velká škoda.
Obsah živin ve spadaném listí
Podzimní listí obsahuje velké množství důležitých živin, jak informuje web CampbellFerrara. Ty se v něm hromadí po celou dobu, co je na stromě, a při rozkladu se uvolňují do půdy.
- Uhlík: Pomáhá zlepšovat strukturu půdy tím, že zvyšuje obsah organické hmoty, což umožňuje lepší zadržování vody a provzdušňování.
- Dusík: Listy sice nejsou na dusík úplně bohaté, ale i tak ho v nezanedbatelné míře poskytují. Dusík je důležitý pro růst rostlin a často je limitujícím faktorem úrodnosti půdy.
- Fosfor a draslík: Tyto makroživiny jsou nezbytné pro vývoj kořenů a celkové zdraví rostlin.
- Stopové minerály: Listy obsahují malé množství mikroživin (jde kupříkladu o vápník, hořčík a železo), které jsou pro zdravý růst rostlin nezbytné.
Vzhledem k tomuto opravdu bohatému profilu živin lze spadané listí znovu využít jako volný mulč nebo kompost. Ne každý toho však využívá.
Jak využít listí jako mulč
Spadaní listy vytvářejí přirozenou vrstvu mulče, která chrání kořeny rostlin před extrémními zimními teplotami. Tento mulč může také potlačovat plevel a zadržovat na záhonech mnohdy velmi důležitou vlhkost, čímž poskytuje stejné výhody jako mulč zakoupený v obchodě (a to jako bonus bez jakýchkoli nákladů).
Podpora volně žijících živočichů:
Spadané listí má zásadní význam pro zachování biologické rozmanitosti na zahradě. Hmyz, drobní savci a obojživelníci (například žáby a ropuchy) ho využívají během zimy jako úkryt. Odstraňováním veškerého listí můžete tyto ekosystémy neúmyslně narušit, jak varuje web Angi.
Pálení listí: Ohrožení životního prostředí a zdraví
Jedním z běžných způsobů, jak se zbavit listí, je jeho pálení, ale tento postup má značné nevýhody. Při pálení listí se totiž do ovzduší uvolňuje oxid uhličitý, jemné prachové částice a další škodlivé látky. Tyto znečišťující látky přispívají ke špatné kvalitě ovzduší a dýchacím problémům (zejména u lidí trpících astmatem nebo alergiemi).
A schytat za to můžete i pěknou pokutu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. A stejný nesmysl by byl vyhazovat listí do biopopelnice. Jak jsme vám ukázali výše, mnohem lépe mu prospěje kompostování nebo mulčování. Vyzkoušejte to.