Slepice budou snášet dvakrát více vajec: Chce to správnou stravu, pomůže pšenice a kukuřice

Slepice mají fascinující biologii, která určuje jejich zvyky při snášení vajec. Rozhodně se tedy neobejdou bez správné stravy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato zvířata, která byla domestikována z divokého ptactva z džungle v jihovýchodní Asii, mohou při dobrém vývoji snést až 300 vajec ročně. Když se však vaše hejno rozhodne stávkovat, nepropadejte beznaději. Příčina problému totiž může spočívat v kombinaci stresu a špatné stravy – a obojí lze snadno vyřešit.

Zoologie slepic a produkce vajec

Slepice mají vnitřní systém, který je po všech stránkách opravdovým zázrakem biologického inženýrství. Produkce vajec začíná ve vaječníku, kde se vyvíjejí tisíce drobných žloutkových váčků. Poté žloutek putuje do vejcovodu, kde se před snesením vejce přidá bílek (bílkovina), blány a nakonec skořápka. Celý tento proces trvá u každého vejce přibližně 24-26 hodin.

Je však důležité vědět, že slepice nemají nepřetržitý, nikdy nekončící přísun vajec, jak upozorňuje web Aces. Rodí se s omezeným počtem vaječných buněk, což znamená, že jejich snůška bude časem přirozeně klesat. Mladší slepice (tzv. kuřice) začínají snášet kolem 5 až 6 měsíců věku a nejvíce vajec vyprodukují v prvním roce života. Poté se počet vajec postupně snižuje.

Do vody na vaření vajec přidejte ocet, vejce už vám nikdy nepopraskají

Do vody na vaření vajec přidejte ocet, vejce už nikdy nepopraskají

Abychom pochopili, proč slepice přestávají snášet vejce, je užitečné podívat se především na to, jak jejich tělo vejce produkuje. iZdroj fotografie: Depositphotos
Abychom pochopili, proč slepice přestávají snášet vejce, je užitečné podívat se především na to, jak jejich tělo vejce produkuje.

Stres: Hlavní faktor, který blokuje snášku

Slepice jsou zvykoví tvorové a daří se jim ve stabilním prostředí. A stres na ně tedy působí silněji, než u jiných domestikovaných zvířat. Mnohdy stačí jen změna péče o ně (například začnete zničehonic servírovat potravu v jiný čas) a o problém je postaráno. Nevhodný je také chov příliš velkého množství jedinců na jednom místě – a pozor dejte i na sousedova psa nebo jiné potenciálně rušivé elementy.

Špatná strava – jak se jí vyvarovat

Pro produkci vajec potřebují slepice podle odborníků ze stránek Mofga především stravu bohatou na bílkoviny. Vejce se totiž skládají především z nich a bez jejich dostatečného příjmu budou mít slepice problémy s trvalou produkcí. Komerční krmiva pro nosnice obsahují správný poměr bílkovin, obvykle 16-20 %, z domácích zdrojů pak skvěle pomohou třeba sušení mouční červi, slunečnicová a dýňová semínka, obilí nebo třeba kukuřice. Tyto složky by měly tvořit asi třetinu denní krmné dávky.

Slepičí vejce by se nikdy nemělo umývat, může se tím stát zdraví nebezpečné

Lepší osvětlení kurníku a strava bohatá na vitamíny mohou pomoci zlepšit snášení slepic v zimě. Zásahy, které je třeba provést, jsou malé. iZdroj fotografie: Pixabay
Lepší osvětlení kurníku a strava bohatá na vitamíny mohou pomoci zlepšit snášení slepic v zimě. Zásahy, které je třeba provést, jsou malé.

A nezapomeňte ani na vápník. Pokud ho slepice nemají dostatek, mohou produkovat vejce se slabou nebo měkkou skořápkou. Pomůže vám sépiová kost nebo rozdrcené skořápky vajec, které vám zbyly v kuchyni. Slepice si z nich vezmou vše, co potřebují.

Jak se o pohodu svých slepic a vysokou snášku staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články