Ježek je nejlepší kamarád zahradníků: Na zahradě je užitečný, pomůže s likvidací škůdců

I když se to nezdá, je ježek pro řadu drobných živočichů opravdovou pohromou – je totiž žravý a dokáže toho za noc ulovit opravdu hodně.

Ježka ze zahrady nevyhánějte, skvěle si poradí se škůdci i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Každý vášnivý zahrádkář zná frustraci z boje s úpornými škůdci, kteří ničí jeho pečlivě pěstované plodiny. Od slizkých slimáků až po nenasytné brouky – tito tvorové se zdánlivě berou odnikud a škodí a škodí a škodí. Naštěstí můžete vsadit na jedno přirozené řešení, které vše udělá za vás: pozvěte si na zahradu ježky. Tito bodlinatí tvorové jsou více než jen roztomilými společníky, jde o velmi výkonné predátory, kteří vám pomohou vyřešit problém se škůdci a ochránit vaše cenné rostliny jednou provždy.

Ekologická role ježka: Nejlepší přítel zahrádkáře

Ve svém přirozeném prostředí jsou ježci všežravci. Jejich strava zahrnuje drobné měkkýše, hmyz a dokonce i obojživelníky. Při nedostatku potravy však ochotně chroupou i ovoce a zeleninu. Bohužel přirozených stanovišť těchto užitečných tvorů ubývá. Přesto můžete ježky s trochou štěstí navnadit k tomu, aby se usadili na vaší zahradě, jak píše web FarmtechSupplies.

Pokud jste někdy spatřili ježka, jak se v noci potuluje po zahradě, je možné, že hledá úkryt právě u vás – a jak mu v tom pomoci? Chcete-li tyto užitečné tvory přilákat na svou zahradu, zaměřte se na jejich potravu.

Krtci na zahradě nesnesou hluk ani zápach benzínu – vyzkoušejte to

Už žádný krtek na zahradě: Pach rybiny doslova nemůže cítit

Ježci ochrání vaší zahradu před dotěrnými šneky a slimáky iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete na své zahradě zlikvidovat škůdce opravdu přírodním způsobem, pak si začněte vážit ježků. Jejich podpora vám pomůže.

Co vlastně žere ježek

A čím se vlastně ježci na vaší zahradě živí? Výbornou volbou je mokré krmivo pro kočky a syrové maso, například hovězí nebo vepřové. Můžete také uvařit vnitřnosti, například kuřecí srdce, a jemně je pro své bodlinaté hosty nakrájet. Ježci si také podle stránek JinDesigns rádi pochutnají na pamlscích, jako je například:

  • kukuřice,
  • nadrobno nakrájená jablka,
  • mrkev
  • nebo hroznové víno.

Babiččina účinná metoda jak si poradit se škůdci v zelí: Zlatá rada, bez chemie, za pár korun

Ježek v zahradě iZdroj fotografie: Piqsels
Kupka spadeného listí slouží jako zimní úkryt pro malá zvířata (třeba i pro ježka).

Někteří zahrádkáři dokonce doporučují nabízet jím dětskou stravu (tu, kterou koupíte v obchodě v malých skleničkách). Nezapomeňte však, že jakákoli potrava, kterou jim poskytnete, nesmí obsahovat sůl! Další nezbytnou součástí potravy pro ježky je voda. Poskytnutí mělké misky, která jim umožní snadný přístup k vodě, je pro jejich pohodu zásadní. Na zahradu můžete přilákat i čmeláky – jak na to Chalupáři-Zahrádkáři také radili.

Jaké užitečné živočichy jste už na zahradu přilákali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články