Pokojové rostliny je třeba chránit před škůdci. Pomohou i insekticidní tyčinky a saponát

Insekticidní tyčinky – to je vaše nová tajná zbraň pro prosperující zeleň bez škůdců. Za málo peněz dostanete spoustu muziky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Insekticidní tyčinky jsou malí, kompaktní pomocníci, uvolňujíci látky bojující proti škůdcům přímo do půdy – zapichují se totiž do květináče. Obsahují však v sobě také hnojivo, takže snadno získáte dva efekty v jednom. Při zalévání rostlin se postupně rozpouštějí – vy se o ně tedy nijak starat nemusíte, a přesto budou fungovat na jedničku.

Proč zvolit insekticidní tyčinky místo tradičních postřiků?

Pokud jste už někdy své pokojové rostliny nežádoucích škůdců zbavovali, pak jistě víte, jak složité to mnohdy je. To se však změní. Zapomeňte na složité odměřování, míchání a stříkání pesticidů. Insekticidní tyčinku stačí vložit do půdy a je hotovo!

Čistý vzduch v místnosti? Pokojové rostliny fungují lépe než čističky

Česnek se může stát pro rostliny opravdu skvělým životabudičem. Pokud ho použijete správně, pak svou domácí džungli ani nepoznáte. iZdroj fotografie: Freepik
Boj s úpornými škůdci, jako jsou mšice, roztoči a svilušky, může změnit radost z péče o pokojové rostliny ve frustrující povinnost.

Na rozdíl od postřiků, které je třeba často opakovat, mohou insekticidní tyčinky poskytovat ochranu po celé týdny, já je zákazníkům doporučuji ráda,“ říká prodavačka z květinářství, paní Marie T. z Nechanic. A přidává i praktické tipy k aplikaci.

  • Zajistěte, aby byla půda mírně vlhká, což usnadní uvolňování aktivních složek.
  • Vložte insekticidní tyčinku do poloviny vzdálenosti mezi stonek rostliny a okraj květináče. U větších květináčů použijte podle potřeby více tyčinek.
  • Zalévejte rostlinu jako obvykle. Vlhkost aktivuje tyčinku a postupně uvolňuje její obsah.
  • Během několika následujících týdnů pak už jen sledujte, jak škůdci mizí a rostlina rozkvétá.

Skvěle pomůže saponát

Web Plantify však píše, že pomoc můžete najít i v domácích zdrojích. „Saponát není vhodný jen na nádobí. Jde také o skvělý prostředek, jak se zbavit škůdců sajících listy (třeba roztočů a mšic). Je to hlavně kvůli skutečnosti, že zbytky mýdla budou škůdce dusit a také způsobí, že jejich listy nebudou chutnat dobře. Je ale třeba dbát na poměr saponátu a vody, protože pokud je ho příliš mnoho, může poškodit listy. Obvykle stačí přidat 1 lžičku saponátu do 1 litru vody.“

8 pokojových rostlin, které do vašeho bytu přinesou klid a přivolají pozitivní energii

Přírodní postupy boje proti mšicím

Přírodní insekticid z Indie

Stránky GardenersDream přinášejí další šikovný tip. „Neemový olej, alias olej vyrobený ze semen a plodů neemového stromu, pochází z Indie. Široce se používá v zemědělství a medicíně – populární je především kvůli svým přirozeným insekticidním vlastnostem. Může být aplikován nejen na samotné rostliny, ale dokonce i jejich plody – je totiž netoxický, jedlý a bezpečný pro všechny domácí mazlíčky.“ Stačí jedna lžička do 200 ml vody. Postřik aplikujte každý třetí den, dokud škůdci nezmizí.

Jak proti škůdcům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články