V dřívějších dobách koberce v domácnostech nebyly tolik rozšířené, jako jsou dnes. Dnes jimi disponuje snad každá rodina. Interiér velmi zútulňují a také značně izolují, co se týká udržování tepla. I když jsou koberce příjemné a praktické, je potřeba se o ně také dobře starat, aby si udržely stále své vlastnosti. Pravidelné čištění rovněž zabrání usazování roztočů a prachu v jejich tkaninách. Poradíme vám, jak koberce účinně vyčistit, aby vypadaly jako nové.
Co potřebujete k očistě koberce?
Obstarejte si následující:
- jedno tuhé mýdlo
- teplou vodu
- kartáč
- aviváž
Jak postupovat?
Nejprve si koberec pověste venku na šnůru. Ideální je provádět jeho očistu na zahradě, nebo nad vanou. Pak jej celý namočte teplejší vodou a namydlete po celé ploše. Mýdlo nechte působit asi tak půl hodiny a poté ho smyjte opět čistou teplou vodou. V poslední fázi naneste pomocí kartáče na koberec oblíbenou aviváž, nechte chvíli provonět a následně opláchněte. Na závěr necháte koberec uschnout. Bude dokonale čistý a také voňavý.
Další metody, které pomohou vyčistit koberec
Pokud máte doma koberec s vyšším vlasem a chcete osvěžit jeho odstín, nasypejte na něj sůl a nechte působit alespoň přes noc. Pak ji jen vysajte a těšte se z výsledku. Občas se může stát, že na světlý koberec vylijete nedopatřením jakýkoliv nápoj, nebo červené víno. Nemusíte hned věšet hlavu a koberec vyhazovat. Skvrnu vysajte ručníkem, nebo utěrkou a naneste na ní pastu vytvořenou z jedlé sody a teplé vody. Nechte směs zcela zaschnout a pak jen vysajte.
Po skvrně by nemělo být ani památky. To samé můžete praktikovat i s obyčejnou kuchyňskou solí. Výborně bude fungovat na vyčištění celého koberce i octový roztok. Ten připravíte z litru teplé vody a 20 mililitrů octa. Tekutinu naneste pomocí rozprašovače na koberec (neměl by být zcela mokrý), přetřete kartáčem a nechte působit dvacet minut. Pak jen vysajte a nechte proschnout. Tímto způsobem oživíte i barvy na koberci.