Začátek podzimu je ten pravý čas pro údržbu trávníku před zimou. Tuto záležitost nesmíte podcenit, jinak vás pak stav vašeho trávního koberce nemile překvapí. Údržba není nijak náročná a stačí vám na ni základní zahradní vybavení. Zařídíte tak trávníku klidové přečkání zimy a ochráníte ho před nevítanými škůdci a houbovými chorobami.
Proveďte poslední sečení správně
Důležité je před zimou provést správné poslední sečení. Tráva by měla mít na délku 4 cm. Pokud trávník sesečete na menší délku, bude náchylnější na mráz. Pokud necháte trávník vyšší než 4 cm, bude vystaven většímu vlivu houbových chorob, jako je např. plíseň sněžná, kterou způsobuje houbový patogen Monographella nivalis. Poslední seč trávníku provádějte přibližně v půlce října.
Nezapomeňte trávník provzdušnit
Dalším krokem pro přípravu trávníku na zimu je jeho provzdušnění. Z trávníku tak dostanete stařinu a zlepšíte přístup vody, vzduchu a živin do kořenů. Pokud máte jen menší zatravněnou plochu, použijte speciální duté vidle. Při větších plochách vám postačí obyčejné železné hrábě, případně vertikutátor. V případě, že na zahradě máte těžkou jílovitou půdu, po provzdušnění vidlemi zasypejte otvory pískem.
Zvolte správné trávníkové hnojivo
Po tom, co trávník řádně provzdušníte, přichází na řadu hnojení. Základní trávníkové hnojivo sestává ze čtyř dílů humózní zeminy (případně humusu), jednoho dílu rašeliny a dvou dílů písku. Tento poměr můžete měnit v závislosti na typu půdy. U lehčích půd prohoďte poměr písku a rašeliny. U těžších půd je vhodné zaměnit poměr zeminy a písku.
Zbavte se spadaného listí
Jestliže máte na trávníku spadané listí, je třeba ho před zimou shrabat. Zabráníte tak zežloutnutí trávy, rozvíjení chorob a přežívání škůdců. Shrabané listí pak můžete spálit, což je ovšem škoda, protože ho v zahradě můžete dále použít. Lze ho například přidat na kompost nebo jím přikrýt cibuloviny, které tuto listovou ochranu před mrazem dozajista ocení.