Chcete, aby zimní česnek štědře rostl? Sázejte ho po těchto plodinách, jsou jeho dobrými sousedy

                   

Česnek (Allium) tvoří důležitou součást naší kuchyně a je k dostání v každém obchodě. Mnoho z nás si chce ale vypěstovat česnek vlastní a přidat tak svým pokrmům na kvalitě. Česnek je považován za nenáročnou zahradní plodinu, ale i tak musíte dodržovat určité pěstební zásady, aby byly rostliny zdravé a hezky rostly. Jednou z těchto zásad je střídání plodin (osevní postup). Usnadníte si tak práci s půdními zásahy i péčí o rostliny a ochráníte tak česnek před houbovými chorobami.  

Nejlepší předplodinou jsou brambory 

Základním pravidlem při zařazení česneku do osevního postupu je, že česnek nesmíte dát na stejné místo dříve než za čtyři až pět let. Důvodem tohoto opatření je zabránění únavě půdy a eliminace houbových patogenů. Dále byste měli myslet na to, že česnek je mělce kořenící rostlina, takže nemá takovou schopnost vstřebat dostatek vody a živin z větší hloubky půdy. V postupu ho tedy zařaďte za plodinu, která koření dostatečně hluboko.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Vhodnou předplodinou jsou tedy brambory. Po vykopání brambor se půda skvěle připravuje a česnek se do ní lépe sází. Další důvod, proč jsou brambory tou správnou předplodinou, spočívá v hnojení. Česnek totiž nesnáší přímé hnojení organickými hnojivy, ale brambory ho potřebují.

Takže ve výsledku česnek spotřebuje živiny po bramborách, a to mu stačí. Jedinou nevýhodou umístění česneku po bramborách je to, že se může stát, že zapomenete vykopat všechny hlízy a ony pak další rok zaplevelí záhon.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Jahody použijte, ale cibuli ne 

Jestliže nemáte možnost zasadit česnek po bramborách, další vhodnou předplodinou jsou jahody. Zkontrolujte ale půdu kvůli výskytu háďátka zhoubného, které je významným škůdcem cibulové zeleniny. Dále je možné zasadit česnek po okurkách a jiné tykvovité zelenině, jako je např. dýně. Tyto plodiny potřebují, stejně jako brambory, organické hnojivo, z něhož pak následně těží i česnek. 

Naopak nevhodnými předplodinami jsou plodiny, které patří do stejné čeledě jako česnek. Jde o cibuli, pažitku nebo pórek. Důvodem je to, že tyto rostliny mají s česnekem společné choroby a škůdce, a navíc by z půdy vyčerpaly živiny, které česnek potřebuje. Dále není vhodné pěstovat obiloviny, ty totiž česnek nadměrně zaplevelují. Už máte v této otázce konečně jasno?

Dalším předpokladem pro pěstování česneku je pořízení zdravé sadby. Podívejte se, jak to správně udělat
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články