Stříhání růží na podzim se postará o jejich vitalitu a krásu v příštím roce. Nehodí se však pro všechny druhy. Jak neudělat chybu?

                   

Prořezávání růží (Rosa) na podzim patří mezi velmi důležité kroky jejich přípravy na chladné období. Musí být šetrné, aby rostliny neoslabilo, ale naopak posílilo jejich odolnost. Odstraňování starých větví také napomáhá hojnějšímu nasazování pupenů v nadcházející sezóně a celkově růže ozdravuje a přispívá k tvorbě silných výhonků. A nesmíme zapomenout ani na to, že slouží k odstranění zárodků chorob.

Jak řezat růže na podzim

Než přistoupíte k řezu, zjistěte, které druhy růží na zahradě máte. V zásadě je rozlišujeme na pět hlavních skupin:

  • růže záhonové – buď velkokvěté, nebo mnohokvěté,
  • růže sadové – vytvářejí keře,
  • popínavé růže – s dlouhými výhony,
  • růže půdopokryvné – nízký vzrůst,
  • růže miniaturní – na terasách a balkónech.

Při rozhodování o způsobu, jak řezat růže na zimu, je nutné vzít v úvahu jednotlivé odrůdové vlastnosti, ale i počasí, které aktuálně panuje. Nikdy bychom například neměli stříhat růže za deště.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na co se soustředit při řezu růží

Jako první musí pryč všechny slabé zelené výhonky a pupeny, které se před příchodem zimy nestihly otevřít. Jinak se mohou během chladných měsíců stát potenciálním zdrojem infekcí. Vlivem vlhkosti totiž vždy začínají hnít. Tento krok je vhodné provést u všech druhů růží. Výjimku mají jen ty divoké, které řadíme mezi medonosné rostliny, jako například růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera), růže šípková (Rosa canina) a růže svraskalá (Rosa rugosa).

Řez záhonových růží alias čajových

Chcete-li předejít šíření houbových chorob a smrti vašich rostlin, zaměřte se u těchto krásek na odstranění větví starších než 3 roky. Kvetou totiž jen minimálně a jejich rozpraskaná kůra poskytuje množství úkrytů škůdcům i zárodkům chorob. Množství starých výhonů také negativně ovlivňuje cirkulaci vzduchu a zhoršuje úroveň prosvětlení keře, což napomáhá rozvoji mnoha závažných chorob, které růže trápí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ve hře je například obávaná černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae), kterou způsobuje houba (Marssonina rosae), jejíž spory se právě v kůře starých větví a v dalších mrtvých částech zelené hmoty rády ukrývají. Správný střih vám však pomůže i proti padlí, k němuž jsou růže obzvláště náchylné, nebo proti rzivosti růží alias rzi růžové (Phragmidium mucronatum), jež dokáže potrápit během deštivého léta.

Sadové růže a jejich střih

Tyto růže tvoří kompaktní keře, takže bychom měli dbát na to, abychom jim k tomu poskytli ty nejlepší podmínky. Keře stříháme maximálně na 50 % výšky a na každém stonku necháme maximálně 5 pupenů. Pryč musí také všechny slabé větve a výhonky. Obvykle to pro udržení perfektního stavu rostliny bohatě stačí. Dbejte také na to, aby poslední pupen na větvičce směřoval směrem ven.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Popínavé růže stříhejte jen minimálně

Pyšní se opravdu dlouhými výhony. A pokud chceme podpořit jejich kvetení, neměli bychom je stříhat příliš moc. Šest hlavních výhonů postačí, zbytek by rostlině jen komplikoval přezimování. A jak na jejich střih? Velké výhonky zkraťte asi na 2/3 stonku. Měly by si zachovat okolo 10 pupenů. Tato šetrná technologie vede k velmi hojnému a především časnému kvetení růže, o což jde u těchto odrůd především.

Růže půdopokryvné můžete nechat být

Úplně se obejdou bez řezu. Měli byste u nich odstranit jen staré květy, ale jinak si jich příliš nevšímejte. Mladé rostliny je vhodné na zimu zakrýt chvojím a případně je lehce svázat k sobě, aby je neponičily prudké větry. I když jim jejich nízký vzrůst v tomto ohledu značně pomáhá. Po úspěšném přezimování mohou díky této osvědčené péči rychle vytvořit nové výhony, což jim zajistí bohaté kvetení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Miniaturní růže stříhejte opatrně

Dělají nám společnost především na terasách a balkónech. Na zimu je ovšem musíme ukrýt do tepla, protože příliš nízké teploty nesnesou. Ještě předtím však potřebují důkladný sestřih. Všechny výhony je vhodné zkrátit na maximálně 2/3 původní délky. Udělejte to tak, aby poslední očko vždy směřovalo směrem ven z keře, jinak by se příliš zahustily, což by kondici ani kvetení v příštím roce zaručeně neprospělo.

Hnojení růží na podzim

Jakmile růže ostříháte, nezapomeňte je také pohnojit. Použijte směs, kterou vytvoříte z 15 gramů superfosfátu a 15 gramů dusičnanu amonného, k nimž přidáte ještě 30 gramů sulfidu draselného. Je o dávku určenou na jeden metr čtvereční záhonu. Pomůže růžím dobře zazimovat a na jaře díky němu rychleji založí poupata. Miniaturní růže pak hnojte spíše hnojivem pro pokojové rostliny, prospěje jim mnohem více.

Podívejte se krok za krokem na řez popínavých růží s mnoha tipy a triky. Už nikdy v něm tak neuděláte chybu
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články