Nepřipravujte se o nádherné jarní kvetení tulipánů kvůli zažitým chybám. Zaměřte se na správnou výsadbu

                   

Tulipány patří mezi nejkrásnější jarní květiny. A jak to udělat, aby se jim dařilo i na vaší zahradě? Prozradíme vám, jaká jsou nejdůležitější pravidla pro jejich pěstování a na co si dát pozor. Takže jakmile si vyberete ty správné druhy (na trhu jich najdete více než 200), s chutí se vrhněte do jejich sázení. Není na tom vůbec nic těžkého, však uvidíte sami. Hybridní tulipány (Tulipa) toho totiž k životu příliš nepotřebují.

Malý náhled do historie tulipánů

Tyto půvabné květiny pocházejí z Turecka, i když dnes si je spojujeme spíše s holandskými květináři. Do Nizozemska se však dostaly až v 16. století a staly se jedinečným a neodmyslitelným symbolem této země. Není divu – vždyť na záhonech dokážou vytvořit doslova pestrobarevnou duhu, a to i při minimální péči. Lze je ovšem sázet i jednotlivě nebo z nich vytvářet nejrůznější vzory a jedinečné kompozice.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Výsadba tulipánů na podzim

Kdy zasadit tulipány? To je velmi prosté. Aby vám na jaře bez překážek vykvetly, je třeba je vysadit na podzim. A to nejlépe v průběhu září nebo října v období přibližně 6–7 týdnů před prvním mrazem. To je důležité, jinak se nestihnou dostatečně rychle zakořenit. Nejnižší teplota substrátu, kterou tulipány tolerují, by měla být při jejich výsadbě asi 16 stupňů. A pamatujte si, že zakoupené cibulky by měly být vysazeny do země do týdne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do té doby je skladujte na chladném a tmavém místě, a to nejlépe uložené ve slámě nebo zabalené v papíru. A jak je správně vybrat v obchodě? Zdravá cibule tulipánu musí mít hnědou a pevnou slupku, vzhledem ze všeho nejvíce připomínající kuchyňskou cibuli. Sušené a vrásčité cibule jsou již staré a vyschlé a velmi pravděpodobně se neujmou. Zbytečně byste tedy na jaře čekali na násadu duhově zbarvených květů.

Výběr místa pro výsadbu tulipánů

Místo je důležité nejenom z estetických důvodů. Ale i ty přece jen hrají podstatnou roli. Pamatujte si, že tulipány vždy vypadají nejlépe, když jsou v řadě (např. podél cesty nebo u plotu), případně jim sluší velké kompozice (třeba celý osázený záhon). Milují slunná nebo nanejvýš polostinná stanoviště. Půda pak musí být neutrální nebo mírně kyselá a samozřejmě úrodná a vlhká s dobrou drenáží, jinak budou jejich cibule hnít.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pozor dejte také na sílu a směr převládajícího větru. Zejména vyšší odrůdy tulipánů je totiž třeba před silnými poryvy větru ochránit. Ty totiž mohou vyvíjející se květ snadno zničit. Záhon také zbavte všech plevelů a kamenů a prokypřete ho do hloubky asi 15–20 cm. Vyhněte se však sázení tulipánů poblíž trávníku, kde se k nim snadno dostanou hlodavci nebo jiní škůdci. V případě potřeby je umístěte do speciálních košíků z pletiva.

Vzdálenost mezi tulipány je důležitá

Jednotlivé cibule vždy sázejte nejméně 10 cm od sebe, a to bez ohledu na to, zda je chcete obdivovat ve formě solitér, nebo jako součást celého květinového záhonu. Před umístěním tulipánů do země se také vyplatí vykopanou výsadbovou jamku ještě ochránit před hlodavci. Jde to udělat jednoduše prostřednictvím přidání malého množství štěrku nebo písku. To zároveň poslouží i jako skvělá drenáž pro odvodnění.

A jak o cibule pečovat po výsadbě? Péče o ně je relativně nenáročná a ekonomická. Zalít je tedy stačí pouze jednou, a to samozřejmě bezprostředně po výsadbě. Podzimy u nás bývají vlhké, takže dodatečné zavlažování může těmto půvabným rostlinám jen uškodit. Dopřejte jim také hnojivo pro cibuloviny, které je řádně vyživí. Už jste se do výsadby tulipánů pustili, nebo byste si raději na zahradu umístili jiné rostlinky?

Tulipány není nutné sázet pouze do záhonu. Skvělou službu vám udělají i v trávníku naučte se, jak je sem zasadit správně
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články