Její listy léčí rakovinu, angínu a obsahují přírodní antibiotikum. Přitom si tuhle trvalku může vypěstovat každý

                   

Bergenie tučnolistá (Bergenia crassifolia) je velmi oblíbená trvalka, která dokáže efektně kvést a zároveň působí jako skvělá půdokryvná rostlina. Pozornost na sebe upoutá i svým olistěním, které je velmi sytě zbarvené a kožovité. V zimě se pod vlivem chladu listy zbarvují do šarlatova, ale nijak jim to neubližuje. Naopak. Ve skutečnosti vydrží i mráz okolo -35 °C, a to bez jakéhokoli zimního úkrytu. Bergenie mají zkrátka pověst rostlin, jež přežijí úplně všechno.

Bergenie – rostliny kvetoucí v zimě

Na zahradě je máme nejčastěji proto, že dokážou rozzářit nejponuřejší část roku – zimu. V únoru a březnu se totiž na jejich krátkých červených stoncích objevují kulatá květenství tvořená množstvím květů o průměru 3 cm. Ty mohou být bílé, růžové, nebo dokonce žluté. Její listy pak připomínají srdce, což dalo bergenii právě onen latinský název „cordifolia“. A není bez zajímavosti, že bergenii také dříve používali obuvníci k opalování kůží.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kde a jak bergenii pěstovat

Její domovinou je střední Asie a Sibiř, nejvíce jí tedy vyhovuje výživná a chladná půda v polostínu nebo stínu. Pokud je chcete vysít na nové stanoviště, proveďte to na jaře. Mnohem lepší je však vsadit na dělení trsů, jež lze uskutečnit na jaře nebo na podzim. V této době je také možné sázet nově zakoupené sazenice. Během tohoto úkonu pečlivě odstraňte všechny staré květy a poškozené listy. Skvěle se jí daří i ve stinných skalkách nebo na okrajích vodních ploch.

Jaké odrůdy bergenie pořídit na zahradu

Léčivé jsou všechny, ale k tomu se ještě dostaneme. Vás teď možná bude zajímat spíše barva květů a další užitečné vlastnosti. Jedině tak si totiž můžete vybrat na zahrádku přesně takovou bergenii, která naplní všechna vaše estetická očekávání.

  • Bergenia cordifolia ‘Purpurea‘ vás zaujme purpurově zbarvenými květy a červenými listy.
  • Bergenia ciliata vám nabídne jemně růžové nebo bílé květy.
  • Bergenia crassifolia vyniká spíše menšími listy.
  • Bergenia stracheyi zase listy s výraznými chloupky na okrajích.
iZdroj fotografie: Pixabay

Léčivé účinky bergenie – přírodní antibiotikum

Pokud se zaměříme na léčivé účinky bergenie, pak musíme na prvním místě vypíchnout především ty protizánětlivé. Obsahuje totiž látky hydrochonin a metylarbutin, které společně velmi dobře působí jako přírodní antibiotikum. Uplatní se tedy při všech respiračních onemocněních, angíně, vysoké teplotě apod. A posiluje také imunitní systém a pyšní se výraznými antibakteriálními účinky. A jak bergenii použít?

Zajímavé je to, že nejvíce účinných látek obsahují ty listy, které běžně vyhazujeme na kompost. Jsou již skoro černé a rozhodně nevypadají jako něco, co by nám mohlo pomoci s našimi zdravotními neduhy. A přesto je to tak. Stačí vložit jeden list do konvice a zalít ho horkou vodou. Po deseti minutách přecedíme, přidáme šťávu z citronu podle chuti (protože účinné látky z bergenie nejlépe působí v kombinaci s vitamínem C) a popíjíme během celého dne.

Věděli jste o léčivých účincích bergenie tučnolisté (Bergenia crassifolia), nebo jde pro vás o naprostou novinku?

Další oblíbenou rostlinou, která ráda vykvétá pod sněhem, je čemeřice černá. Zjistěte, kde se vzalo její jméno a co dalšího vám může na zahrádce nabídnout
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články