Spadané listí zatočí se zimním plevelem. Co s ním teď udělat, aby zastavilo jeho škodlivé šíření po zahradě

                   

Jakmile na jaře vykouknou první lístky zeleniny nebo květin, bok po boku se spolu s nimi derou ke světlu i nezvaní návštěvníci zahrady – plevely. A přitom jim k tomu leckdy nevědomky poskytujeme perfektní příležitost. Během podzimu totiž neděláme to, co bychom měli, a následně vedeme boj proti větrným mlýnům.

Mulčování pomůže proti plevelům

Pokrývání záhonů mulčem je snad tak staré, jako lidstvo samo. Leckdy se k němu používá spadané listí a jeho účelem je rostliny ochránit před počasím a časem jim díky rozkladu dodat i nějaké ty živiny. Ovšem pokud chcete skutečně bojovat s plevely prostřednictvím mulče, nestačí ke květinám mulč pouze nasypat. Je potřeba mnohem sofistikovanější metoda. Díky jejímu využití nad plevelem určitě zvítězíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud totiž listí na záhony jen obyčejně nahrnete, vznikne z něj brzy neprostupná vrstva, která mnohdy rostlinám tak úplně nesvědčí. Plevely sice vyhubíte – ale spolu s nimi i mnohé plodiny, které jste chtěli ochránit. A jak tedy na to? Z listů udělejte plnohodnotný mulč. Půjde to například sekačkou na trávu, jejímž prostřednictvím listy posbíráte, a poté z koše jen vyberete nařezané kousky. Vždy ji však nezapomeňte zvednout, abyste nechtěně nesekali i trávník.

Mulč z listí má i nevýhody

Tato metoda se často používají především ve Velké Británii. Ovšem má jeden poměrně podstatný háček. Musíte si totiž být jistí, že stromy, ze kterých listy pochází, jsou dokonale zdravé. Pokud tomu tak nebude, můžete si na zahradu roznést celou řadu chorob a škůdců. Vždy si proto pečlivě vybírejte místa, odkud listí seberete.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Použití toho správného mulče se vám ovšem bohatě vyplatí. Zbaví vás plevelů a krom toho ochrání zeminu před nadměrným výparem vlhkosti. Ale pokud nemáte k dispozici listí, můžete použít také:

  • kůru stromů,
  • posečenou trávu,
  • dřevní štěpku
  • nebo třeba borové šišky.

Rostliny, které nahradí mulč

Vyzkoušet můžete i živý mulč, jímž necháte záhony jednoduše zarůst. Jde o rostliny, které vytváří silné, souvislé porosty a nedají tak žádným cizorodým (tedy plevelům) vůbec žádnou šanci. A na které druhy vsadit? Na zeleninové záhony se vám bude hodit kupříkladu aksamitník alias afrikán (Tagetes) nebo zajímavě tvarovaná čtyřboč rozložitá (Tetragonia tetragonoides), které se někdy říká také novozélandský špenát (i ona je jedlá).

iZdroj fotografie: Depositphotos

A uniknout by nám neměl ani jedlý a chutný ptačinec prostřední (Stellaria media), rychle rostoucí kozlíček polní (Valerianella locusta) nebo salátová šrucha zelná (Portulaca oleracea). Pod stromy se zase skvěle uplatní violka vonná (Viola odorata), barvínek menší (Vinca minor), škornice šípolistá (Epimedium sagittatum), kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense) nebo půvabně kvetoucí mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata).

Vyzkoušíte letos mulč z listí nebo jeho zelenou variantu?

Chcete o této problematice vědět víc? Poznejte 5 benefitů listového mulče pro zahradu i to, jak si ho vyrobit
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články