Fanoušci esteticky dokonalé zahrady si tentokrát na své nepřijdou. Ovšem pokud naopak patříte mezi milovníky přírodního zahradničení, pak budete nejspíš velmi příjemně překvapeni. Většina lidí totiž plevely na zahradě považuje za nepřátele, které je třeba zlikvidovat. Ovšem své místo mají i docela jiná řešení.
Jak zlikvidovat plevel v dlažbě
Nevzhledné kopřivy vyrůstající ze spár mezi dekorativní dlažbou nenadchnou snad vůbec nikoho. Na jejich odstranění se často doporučují ocet, sůl a podobné přírodní metody. Ovšem milovníci dokonalosti leckdy sahají i po tvrdé chemii – například po bělidle, benzínu, toluenu apod. A často bývají ve hře i silné komerční herbicidy.
Ty však při nesprávném použití dokážou zamořit nemalou část zahrady. Pokud se však na plevel pro jednou podíváte trochu jinýma očima, zjistíte, že jste si dost možná dodnes jen zbytečně přidělávali práci. Přestaňte se hrbit při péči o dlažbu a zapomeňte na vyčítavé pohledy sousedů. Zbytečně si totiž škodíte tam, kde opravdu nemusíte.
Plevel jako regulátor vody
Dost možná jste si všimli, že přes dokonale odplevelenou dlažbu se každý větší přívalový déšť jednoduše pouze přelije a vy pak musíte na záhoncích likvidovat škody. Ovšem pokud mezi jednotlivými komponenty prorůstá plevel, pak jeho kořeny provzdušňují půdu a podobných cunami se tak opravdu obávat nemusíte.
Ale plynulejší odtok vody není jedinou výhodou. Zajímat by vás měla také kvalita půdy. Pokud se totiž soustředíte na druh „nežádoucích“ rostlin, které se na vašich záhonech nebo mezi dlažbou nejčastěji vyskytují, snadno zjistíte, jak jste na tom v zahradě s kyselostí. Jednoduše tak můžete zvolit vhodné prostředky pro úpravu pH. A čím se řídit?
- Kopřivy preferují zeminu plnou dusíku a živin,
- jetel prospívá na vápenatých půdách
- a podběl vyhledává půdy těžké.
Udržte si na zahradě hmyz
A ještě na jednu funkci plevelů v zahradě bychom neměli zapomínat. Přispívají totiž k biodiverzitě našeho zeleného království. Věděli jste například, že na kopřivách žijí housenky nádherného motýla babočky paví oko? A pokud se vám na zahradě přece jen rozrostou příliš, vždy je lze použít do polévky nebo jako hnojivo. A pro mnoho jiných užitečných plevelů to platí také.
Přírodní způsoby odstranění plevelů
Ne všude je však plevel žádoucí. Pokud se potýkáte s nevzhledným porostem třeba na neudržovaných záhonech anebo jednoduše chcete vystrnadit z trávy obtížné pampelišky, pak vsaďte na tyto tipy. Například z octa a soli si můžete připravit domácí přípravek na plevel. Stačí si vzít k ruce 1 litr vody, půl sklenice soli a 250 ml lihového octa. To vše smíchejte a ke směsi přidejte ještě lžičku prostředku na mytí nádobí.
Ten se do směsi přidává kvůli snížení povrchového napětí. Jakmile máte hotovo, stačí výsledný přípravek jen nastříkat na listy plevele a několik dní počkat. Přípravek proti plevelům ze soli a octa aplikujeme pouze na suché rostliny, a to nejlépe v horkém počasí. V takovém případě totiž působí nejrychleji – zhruba po 3 dnech plevel odumře a my se opět můžeme těšit z nádherně čistých záhonů nebo chodníků.
Odstranění plevele jedlou sodou
Dalším domácím způsobem hubení plevelů je jejich posypání jedlou sodou, a to vždy nejlépe brzy na jaře. Tato metoda se totiž nejlépe uplatní ve chvíli, kdy je plevel ještě malý. A na jaký plevel ji použít? Jedlá soda je skvělá zejména pro potírání pampelišky nebo jitrocele rostoucích ve spárách dlažby. A jak sodu aplikovat? Stačí ji nasypat a listy a uvidíte, že rostlina po 24 hodinách začne odumírat. Následně už ji ze země snadno odstraníte.
Hubení plevelů s pomocí bělidla
Potřebujete odstranit opravdu úporné druhy plevelů? Pak se vaším skvělým pomocníkem stane bělidlo na tkaniny. Stačí s ním postříkat plevel (nikdy ho neřeďte) a po několika dnech už bude jednoduché zcela spálené rostliny snadno odstranit ze země. A pokud ho aplikujete ve větším množství, dokáže bělidlo zničit jako bonus i semena plevelů v půdě. Je agresivní, takže ho používejte pouze na místech, kde nehodláte nic pěstovat.
Jak použít alkohol na plevel
Další možností je také postřik lihovým roztokem, který nádavkem využívá síly slunce. K přípravě budete potřebovat 30 ml alkoholu, 2 sklenice vody a na závěr také několik kapek tekutého mýdla (ale použít lze i prostředek na mytí nádobí). Vše smíchejte v rozprašovači a máte hotovo. Nakonec už jen alkoholový přípravek nastříkejte na listy plevele a to nejlépe v poledne za slunečného dne, slunce totiž budete k úspěchu potřebovat. Jinak domácí hubení plevelů nebude fungovat.
A proč je tomu tak? Alkohol rozkládá ochranou „voskovou“ vrstvu na listech rostlin. A právě díky jeho působení bude plevel citlivý na sluneční záření a snadno se spálí (mnohdy také kapky roztoku fungují jako lupa a tím plevel dále poškozují). Uhynulé rostliny lze snadno odstranit ze země. Vzhledem ke specifikům aplikace je však nutné připomenout, že tento přípravek bohužel nebude fungovat na zastíněných místech.
Likvidujete plevel mezi dlažbou, nebo se kloníte spíše k přírodnímu způsobu zahradničení?