Bobkový list používáme jen do jídla – skvěle se však uplatní i jako základ postřiku proti škůdcům a plísním

                   

Pokud jste kuchař nebo zkrátka a dobře milovník jídla, pak víte, že bylinky dokážou jídlo skvěle ochutit. A některé z nich samozřejmě také léčí – ovšem tím jejich pozitivní vlastnosti ještě nekončí. Některé bylinky se vám tak mohou hodit nejen v kuchyni, ale přímo v celé domácnosti, a to včetně péče o jinou zeleň. Jedním z nich je i bobkový list vavřín vznešený (Laurus nobilis) z čeledi vavřínovitých.

Jak vyrobit hnojivo z vavřínu

Můžete ho znát také pod názvy vavřín ušlechtilý nebo také vavřín pravý a díky obsahu cenných látek, zejména vitamínů C a A, kyseliny listové a velkému množství minerálních látek (lze jmenovat například vápník, draslík, železo nebo měď), ho lze použít jako hnojivo, které rostlinu posílí. A skvěle se uplatní také v boji proti chorobám a škůdcům. Musíte však vsadit na tu správnou koncentraci.

Stačí připravit jednoduchý nálev. Připravte si přibližně 50 gramů (měly by stačit dva velké sáčky sušeného bobkového listu) a nalámejte je na menší kousky. Poté je zalijte litrem horké vody a nechte 2–3 hodiny louhovat. Více opravdu není třeba, během této doby se do vody uvolní dostatek účinných látek. Jakmile máte hotovo, můžete roztok použít jako hnojivo nebo k postřiku proti plísním a škůdcům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak bobkový list používat

Pokud se na květináči objeví plíseň nebo se potýká s invazí škůdců (vavřín nejlépe účinkuje na svilušky a mšice), pak ošetřujte napadená místa postřikem jednou za 5-7 dní, později lze interval prodloužit až na 10 dní. Zbavíte se všech problémů a jako bonus budete mít krásné a zdravé rostliny. K mladým sazenicím se pak vyplatí přidat jednu lžíci podrceného bobkového listu jako skvělý startér pro první týdny růstu.

Bylinky pro čistou domácnost

Proti plísním a dalším patogenům v domácnosti však dokážou bojovat i jiné bylinky. Seznamte se s těmi, díky nimž bude váš domov vonět svěže a čistě. Skvělá je například máta peprná (Mentha ×piperita), protože mátový olej je také skvělým přírodním pesticidem. A jak ho použít? Jednoduše smíchejte 1/2 čajové lžičky mátového oleje s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou (dvě lžíce) a vodou (1 litr).

Získáte zcela přírodní a bezpečný čistič skla, který okna zároveň provoní vůní, která odradí všechny mouchy, mravence a další hmyz včetně pavouků, jenž do vašeho domova s oblibou proniká zvenčí. Použít lze také levanduli (Lavandula). Smíchejte 10–12 kapek levandulového esenciálního oleje s kypřicím práškem do pečiva tak, aby vznikla pasta. Získáte skvělý dezinfekční a osvěžující prostředek na textilie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Antibakteriálně působící bylinky

Velmi dobrou službu vám udělá meduňka lékařská (Melissa officinalis). Stačí přidat esenciální olej z meduňky a tea tree olej do litrové láhve s vodou (stačí 5–6 kapek od každého druhu) a použít tento přípravek jako čisticí sprej třeba do koupelny. Tento prostředek je ovšem stejně dobře možné použít i k čištění sprchy, umyvadla a dalších povrchů, kde se s oblibou usazuje vodní kámen a další odolné nečistoty a především bakterie.

Další bylinkou s perfektními protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi je i šalvěj (Salvia). Smíchejte asi půl běžné čajové lžičky 100% šalvějového oleje s jedním litrem vody. Získanou směs přelijte do postřikovače, nastříkejte na postižené místo a nechte několik hodin působit. Po této době všechny skvrny po plísni a dalších nečistotách snadno odstraníte. Poté doporučujeme místo znovu postříkat, abyste zabránili dalšímu rozvoji plísní.

Rozmarýn zničí i odolné bakterie

Z rozmarýnu (Rosmarinus) si můžete vyrobit opravdu skvělý přírodní čisticí sprej. A jak na to? Jednoduše vložte pomerančovou kůru z jednoho pomeranče a 2 až 3 snítky rozmarýnu do litrové sklenice a vše zalijte bílým octem. Poté tuto směs nechte 2–4 týdny odstát, aby se do octa uvolnily všechny účinné látky. Po této době směs přeceďte a smíchejte ji s vodou v poměru 1 : 1. Na závěr pak ocet nalijte do lahvičky s rozprašovačem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dezinfekčními vlastnosti rozmarýnu budete příjemně překvapeni. Zjistíte, že čištěné povrchy jsou nejen zbavené nečistot, ale také příjemně voní, za což může především pomerančová kůra. Nepoužitý prostředek uložte mimo dosah slunečních paprsků, tak vám vydrží opravdu dlouho. Místo rozmarýnu můžete použít i tymián alias mateřídoušku (Thymus), pelyněk (Artemisia) nebo šalvěj (Salvia).

Zelený čaj skvěle vyčistí podlahu

Až budete příště čistit podlahy vyrobené z tvrdého dřeva a vracet jim jejich žádaný lesk, zkuste použít zelený čaj. Je to opravdu snadné – nejdříve ho uvařte opravdu silný hrnek a nechte ho vychladnout. Poté jednoduše omyjte podlahu mopem mírně navlhčeným právě v čaji. Podlaha se bude opět krásně lesknout. A jak to funguje? Tanin přítomný v čaji velmi rychle odstraní prach a nečistoty.

Zároveň ovšem také díky svým vlastnostem sníží viditelnost škrábanců a jiných poškození. Ovšem i když jde o přírodní prostředek, buďte opatrní a pro jistotu nejprve na špatně viditelném místě vyzkoušejte, zda zelený čaj dřevu neškodí. A pokud chcete posílit dezinfekční účinky svého čističe, pak do čaje přidejte navíc i mátu (Mentha) jakéhokoliv druhu, oregano čili dobromysl (Origanum) nebo třeba tea tree olej.

A na jaké přírodní prostředky sázíte při čištění domácnosti vy?

Bobkový list se skvěle uplatní v kuchyni, ale i v lékárničce
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články