Zelenina pro výsev a výsadbu v polovině léta: Seznam 20 druhů, které bez potíží stihnou dozrát a zásobí perfektní úrodou

Zelenina pro výsev a výsadbu v polovině léta: Seznam 20 druhů, které bez potíží stihnou dozrát a zásobí perfektní úrodou

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Česnek, nejrůznější druhy salátů a další plodiny, mají už leckde svou úrodu už dávno za sebou. Místo nich je ovšem možné volné záhony „zazelenit“ mnoha dalšími druhy. Vyberte si třeba z těch, které stihnou do příchodu podzimních mrazíků bez problémů dozrát a zásobí vás mnoha vitamíny a cennými látkami.

1. Raná mrkev obecná (Daucus carota)

V červenci je možné zasít mrkve určené pro sklízení na podzim, v srpnu pak lze sít mrkev určenou ještě pro pozdější sklizeň, počítejte však s tím, že před příchodem studenějšího počasí musí být záhony přikryté fólií nebo netkanou textilií.

2. Hlávkové zelí (Brassica oleracea convar. capitata)

Pokud vysejete zimní zelí v červenci, budete mít velmi brzkou sklizeň už následujícího jara. Překlenete tak období, kdy vám na zahradě ještě vůbec nic neroste. A to se rozhodně počítá.

3. Salát (Lactuca sativa L.)

Tuto rostlinu můžete znát pod jmény locika setá neboli locika salátová. Listy salátu rostou buď v hlávce nebo ve volné růžici na krátkém stonku. U salátů jsou k dostání listy různých tvarů a barev (v závislosti na odrůdě). Samotné listy zřídka přesahují 30 cm na výšku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Špenát setý (Spinacia oleracea)

Pro podzimní sklizeň se špenát vysévá od konce července do poloviny srpna, pro zimování pak od konce září do poloviny října. Takový špenát je určený pro předjarní sklizeň.

5. Rukola alias roketa setá (Eruca sativa)

A podobně je na tom i oblíbená rukola. Potřebuje hodně zálivky, jinak mohou její listy zůstat nepříjemně hořké.

6. Jarní cibulka – cibule sečka (Allium fistulosum)

Chcete si dopřát jemnou jarní cibulku? Pak ji můžete na záhony vysévat od července až třeba do září. Úroda nebude mít konkurenci.

iZdroj fotografie: Freepik

7. Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium)

Kerblík zahradní patří do skupiny oblíbených zahradních bylinek, které k rychlému růstu potřebují jen jediné – pravidelné odstraňování poupat. Pokud se o to postaráte, můžete se těšit na úrodu.

8. Čekanka listová (Cichorium endivia)

Existuje více druhů salátové čekanky, vás by však měla zajímat především čekanka listová. Právě ta dokáže do podzimu ještě poskytnout slušnou úrodu.

9. Čínské bok choy zelí (Brassica chinensis)

Pak choi pochází z Asie a je součástí mnoha orientálních jídel. V kuchyni se používají celé listy, tedy zelená i bílá část.

iZdroj fotografie: Depositphotos

10. Kedluben (Brassica oleracea var. Gongylodes)

Pokud vám ke spokojenosti stačí malé kedlubny, pak je s klidem ještě vysijte. Získáte šťavnatou přísadu třeba do salátů nebo do jemné polévky.

11. Zelené fazolky (Phaseolus vulgaris)

Fazol obecný dokáže růst opravdu rychle. Pokud mu poskytnete vhodnou oporu a fazolky budete sbírat mladé, dočkáte se ještě hojné úrody.

12. Hrách setý (Pisum sativum)

I tato popínavá zelenina to do podzimu dokáže ještě pořádně roztočit. Dařit se jí bude skoro všude a odmění vás sladkými lusky.

iZdroj fotografie: Canva

13. Petržel zahradní (Petroselinum crispum)

Pokud si chcete ještě vysít listovou petrželku, můžete to zkusit. Vzchází o něco lépe, pokud před výsevem uložíte semena na pár dní do lednice.

14. Pekingské zelí (Brassica rapa var. Pekinensis)

Jde o další zajímavou zeleninu původem z Asie. Takže pokud máte chuť na něco nevšedního, klidně se do této zeleniny pusťte. Mimochodem – pekingské zelí je možné dostat i pod názvy napa nebo nappa zelí.

15. Řepa červená (Beta vulgaris var. vulgaris)

Pokud potřebujete mladé červené řepy do salátů nebo si dokonce děláte zálusk na jemné listy této zeleniny, pak se klidně do výsevu ještě pusťte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

16. Hlávková kapusta (Brassica oleracea var. sabauda)

Nenaroste sice do takové velikosti, jak jste nejspíš zvyklí, ale i přesto vás odmění chutnými listy, vhodnými do teplé i studené kuchyně.

17. Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Někdy bývá též někdy nazývaná řeřicha zahradní. A pokud hledáte bylinky s rychlým růstem a nevšední chutí, bude řeřicha tipem přesně pro vás.

18. Ředkvička (Raphanus sativus var. sativus)

Ředkvička alias ředkev setá letní patří k rostlinám s velmi rychlou vegetací. Při dobrých podmínkách budete mít malé ředkvičky už do měsíce, a to rozhodně stojí za pokus.

iZdroj fotografie: Depositphotos

19. Máta peprná (Mentha piperita)

Je to vlastně skoro takový plevel. Na uvolněných záhonech se jí bude dařit dobře, ale myslete na to, že bývá poté poměrně obtížné ji zlikvidovat. Odpuzuje však mravence a další škůdce, takže pokud ji nenecháte v zeleninových záhonech přerůst, odvděčí se vám.

20. Kopr vonný (Anethum graveolens)

I tuhle bylinku můžete s klidem vysít ještě teď. Poroste do krásy a dodá vám spoustu chutě a vůně, které v kuchyni jistě uplatníte.

Pozdě není ani na výsev jiných rostlin. Bazalka je jednoletá bylinka, kterou musíme (aby dobře prosperovala) správně stříhat. Podívejte se, jak na to

Jaké druhy zeleniny se ještě letos chystáte pěstovat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články