Čerstvé okurky mohou vydržet opravdu dlouhou dobu, pokud jim doma poskytnete ty správné podmínky.
Skladování okurek není žádná věda. Musíte ovšem vsadit na osvědčené triky, které vám pomohou k mnohem lepšímu výsledku. Například není nutné mít vždy tuto zeleninu uskladněnou v lednici – naopak, mnohdy jí uděláte lepší službu uložením v kuchyňské lince. Musí v ní však panovat ty správné podmínky.
Okurky nemusí být v lednici
Pokud chcete uložit okurky na co nejdelší dobu, obvykle je uložíte do lednice. To je zcela v pořádku, ovšem s trvanlivostí delší než 3 až 5 dní nepočítejte. Pak začnou okurky vraštět a ztrácet svou unikátní texturu. Měknou – a to obvykle od konce se stopkou. Poté už nejsou vhodné k přímé konzumaci, ale spíše do polévek nebo kamkoliv jinam, kde se používají v rozmixovaném nebo nastrouhaném stavu.
Pokud chcete okurky uchovat déle, pak se k tomuto účelu lednice rozhodně nehodí. Naopak mnohem lépe uděláte, pokud je uskladníte mimo ni – třeba v kuchyňské lince. Musí tu být mimo dosah světla a také bez přítomnosti jiných druhů ovoce a zeleniny, které vylučují ethylen a urychlují dozrávání okurek a tím i jejich zkažení. Jde především o jablka, melouny a rajčata. Pokud tyto podmínky dodržíte, vydrží vám bez potíží i 10 až 14 dní.
Hnojiva pro chutnější okurky
Ale ještě předtím, než okurky utrhnete, můžete podpořit jejich unikátní chuť, a to jednoduše tím, že je podpoříte těmi správnými hnojivy. Skvěle jim vyhovuje například kompost vyrobený ze zahradního a kuchyňského odpadu. Bez obav tedy do kompostéru můžete házet plevel (bez semínek), nejrůznější slupky, kávovou sedlinu nebo třeba podzimní listí. Tyto složky dokážou dodat okurkám opravdu skvělou chuť.
Pamatujte si také, že okurky nejlépe rostou v úrodné půdě bohaté na humus. Výborná jsou pro ně místa, jež byla během předcházejícího podzimu vyživena hnojem, např. kravským nebo slepičím hnojem (provádí se každé 4 roky). I tak však potřebují přísun živin, jinak se bohaté úrody nikdy nedočkáte. Proti plísním vám pak pomůže domácí postřik v tomto složení: jedlá soda (5 lžic), pitná teplá voda (8 až 10 litrů tekuté) a domácí mýdlo (50 gramů).