Vyrobte si skvělé hnojivo pro okurky pro posílení kořenového systému a zvýšení odolnosti odolnost vůči patogenům.
Okurka setá (Cucumis sativus), což je rostlina z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae), se vyskytuje snad na každé zahradě. Bohužel je náchylná na různé nemoci, jako je například plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakterióza. Mnohdy proti nim pomohou domácí prostředky (například jedlá soda, ocet, dehtové mýdlo, kyselina boritá, amoniak, zelená skalice či manganistan draselný), ale mnohem lepší je prevence v podobě účinného hnojiva.
Jak hnojit okurky podomácku
Půda pro okurky musí být opravdu výživná, takže by měla ze všeho nejlépe obsahovat hodně humusu. Ovšem chybět nesmí ani to správné hnojivo, přičemž nejdůležitějšími prvky pro tuto plodovou zeleninu jsou draslík, dusík a fosfor. Půdu je proto nejlepší pro výsadbu okurek připravit předem, a to s pomocí zeleného hnojiva, což by měly být nejlépe rostliny z čeledi bobovitých:
- svazenka,
- lupina žlutá,
- ptačí noha setá,
- vikev,
- pohanka,
- fazol obecný
- nebo hrách.
Pokud jste však výsev těchto plodin nestihli, budou mít vaše okurky pravděpodobně právě v těchto měsících značné potíže s dostatkem vhodných živin v půdě. A právě proto jim je musíte dodat osvědčeným způsobem. Skvělý je slepičí trus nebo kompost. Doporučená dávka je v jejich případě 3 kg na 1 metr čtvereční v případě výživných a úrodných půdy a 4 kg v případě těch písčitých. Skvělý je také mulč ze slámy.
Společná výsadba s okurkami
Vsadit však lze i na různé rostliny, které okurkám pomohou bojovat s hmyzem a bakteriemi, a zároveň jim nebudou ubírat potřebné živiny. K okurkám se hodí
- pórek,
- pažitka,
- kopr,
- košťáloviny,
- červená řepa,
- hrášek,
- fazole,
- cibule,
- a česnek.
Nikdy k nim však nesázejte bazalku, šalvěj, mátu, melouny nebo brambory. Ty mohou negativně ovlivnit chuť okurek nebo jim ubírat tolik potřebné živiny. A to byste zcela jistě nechtěli.
Hnojení paprik dřevěným popelem
Dřevěný popel je unikátní zásobárnou obrovského množství minerálů. Jmenovat lze především draslík, vápník, hořčík, železo a hořčík. A dokonce dokáže snížit riziko napadení okurek houbovými patogeny. Chcete-li připravit roztok z popela, pak byste měli vědět, že nejde o nijak složitý postup. A jak na to? Jednoduše vezměte 1 polévkovou lžíci jemného popela a rozmíchejte ji ve 2 litrech tekutiny.
Poté vše nechte 1 den louhovat. Není také bez zajímavosti, že nejlépe se při hnojení uplatňuje popel vzniklý po spálení březového, lipového, a dokonce také slunečnicového odpadu. Obsahuje totiž opravdu vše, co okurky ke své spokojenosti potřebují. Použít však samozřejmě lze i jakýkoliv jiný – jeho přínosy budou rozhodně převažovat nad zápory. A pokud vám nějaké hnojivo zbude, klidně ho aplikujte i na jiné části zahrady, budou vám vděčné.
Kvasinky pro hnojení okurek
Skvěle se uplatňují také kvasnice. Zlepšují strukturu zeminy v okolí okurek a také stimulují růst, zvyšují vitalitu okurkového porostu a zlepšují i výnos. Recept na takové hnojivo je jednoduchý a levný:
- droždí 10 gramů,
- cukr 4 polévkové lžíce
- a voda 10litrů.
Hotové hnojivo po půldenním odstátí nařeďte v poměru 1:10 – 1 díl roztoku na 10 dílů vody – a použijte jako běžnou zálivku pro okurky.