Srpnový výsev kopru potřebuje šikovné urychlení, jinak do zimy už pořádně neobrazí. O jaké jde?

Nádherně zelený a šťavnatý čerstvý kopr je jedním z nejoblíbenějších druhů koření, rostoucích na našich zahradách. Zasejte ho ještě teď.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kopr vonný (Anethum graveolens) patří mezi bylinky, které se na zahradě vyskytují velmi často. Patří mezi rostliny 3. trati. To jsou ty, které se pěstují na záhonku ve třetím roce od provedeného hnojení. Kromě kopru jde také například o luštěniny (hrášek, fazole, bob obecný apod.), mrkev (raná), salát, špenát, kedluben a různé jednoleté bylinky. Hnojení obvykle nevyžadují, ba mnohdy jakékoliv přihnojování přímo nesnášejí.

Před výsevem kopr namočte

Kopr je bez potíží možné vysít na záhon k výše zmíněným druhům zeleniny nebo jednoduše tam, kde na zahradě najdete volné místo. Je opravdu nenáročný. Aby však semínka vzešla rychle a poskytla vám maximální úrodu, musíte je před výsevem namočit. 48 hodin ve vlažné vodě (tedy kdykoliv v místnosti) bohatě stačí. Poté je možné přistoupit k samotnému výsevu.

Jak vysévat kopr

Tato bylinka je kuchyni velmi oblíbená – skvěle doplní saláty, polévky i hlavní. Kopr je navíc nepostradatelný při přípravě nakládaných okurek na zimu, jeho semena jim totiž dodávají jedinečné kořenité aroma. A jak si ho vypěstovat? Dobrou zprávou je, že dobře roste na různých typech půdy a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Voňavé keříky lze na zahradě bez potíží pěstovat celé léto. Ovšem výsev kopru uprostřed léta u nás není příliš běžná věc.

Kopr lze zasít i v srpnu

Ostatně většinou se na záhonky výsev jenom jednou, a to na jaře. Ovšem ve skutečnosti lze kopr vysévat od období časného jara až do samého konce léta, a vždy vám poskytne skvělou úrodu. Úspěšné pěstování kopru v létě začíná výběrem správných semen. Skvělé jsou odrůdy jako:

  • Anker,
  • Almaz,
  • Umbrella,
  • Grenader
  • či Frost.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Všechny bez výjimky se osvědčily jako rychle rostoucí a zároveň nejsou vůbec náchylné k předčasnému kvetení. Šťavnatou nať si tedy budete bez problémů užívat až do zámrzu. Při výběru druhu kopru vhodného pro setí uprostřed léta je důležité vzít v úvahu i to, že ne všechny odrůdy dozrávají současně. Běžně rozlišujeme kopr raný, středně raný a pozdně raný. A jak se liší?

Jak vybírat odrůdy kopru

Rané odrůdy vám poskytnou první mladé zelené lístečky už po měsíci nebo půl po objevení klíčků. Ovšem začínají mnohdy kvést už po vytvoření 5 až 6 listů. Středně rané odrůdy vám dají první zelené lístky k přímé spotřebě jeden a půl až dva měsíce po vyklíčení. Bujně rostou a poskytují množství voňavých lístků. Pozdní odrůdy zrají nejdéle – až dva a půl měsíce. Poskytují však největší množství zelené natě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vysévat kopr na záhon

Připravený záhon se dobře vyrovná, zbaví jakéhokoliv plevele a dobře zalije malým množstvím vody. Na povrchu je nutné vyhloubit řádky o hloubce asi 2 cm. Pokud jich budete vytvářet více, pak mezi nimi udržujte vzdálenost 20 cm. Semínka nasypte do brázd a zasypte rašelinou, pískem nebo humusem, ovšem jen do výšky půl centimetru (použité médium volte podle vlastnosti zeminy na vaší zahradě).

Nakonec řádky jemně zahrábněte a nechte odpočívat. Ale pamatujte si – nikdy nezalévejte semínka ihned po výsadbě. To je velmi častá chyba. A proč to nedělat? Protože jinak semena kopru zapadnou hlouběji do země a jejich klíčivost se podstatně zhorší. Zalijte je po 24 hodinách nebo i po delším čase, podle počasí. Starejte se o ně jako obvykle a těšte se na úrodu.

Jaké bylinky na své zahradě pěstujete?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články