Pětkovec alias egyptská hvězda nádherně rozzáří místnost: Letos nahradí okoukanou vánoční hvězdu i kaktus

Pětkovec kopinatý (Pentas lanceolata) je jednoletý keř z čeledi Marzanaceae. Jeho přirozeným prostředím jsou africké stepi, ale poroste i u nás.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pětkovec je velmi nevšední letnička. Jde o keřík, který dosahuje výšky až 1 m. Vyznačuje se velkými, kopinatými listy s drobnými chloupky. Jejich délka dosahuje až 10 cm. Květenství je trubkovité a s květy shromážděnými v nádherných kopulích. Název pětkovec pak pochází z toho, že jejich koruna má obvykle 5 okvětních lístků.

Pětkovec kopinatý – podmínky pěstování

Tato půvabná květina vyžaduje slunné stanoviště, protože jedině na něm opravdu bohatě kvete. Měli byste vědět, že i malé množství stínu může způsobit horší kvetení a celkově horší kondici vaší rostliny. Bohužel je pětkovec také velmi citlivý na nízké teploty a ani malý mráz mu neprospěje. Proto může být jeho pěstování v zimě uskutečněno jen v interiéru. Je tedy nezbytné ho na podzim přesadit do vhodné nádoby, případně ho lze pěstovat jen jako letničku.

Kromě slunce potřebuje také dobrou zálivku. Po odkvětu myslete také na řezání odkvetlých květů, které podporuje lepší větvení rostliny. Od začátku jara až do květu se pak doporučuje sazenice pětkovce přihnojovat vícesložkovým hnojivem s přídavkem vápníku, a to nejlépe každé 2 až 3 týdny.

Kde pětkovec nejlépe uplatnit

Pětkovec kopinatý se nejlépe hodí na slunný záhon nebo na slunnou terasu s dostatkem prostoru. Rychle roste a ve velmi krátké době umí vyplnit i poměrně velký prostor. Lze ho však pěstovat i jako hrnkovou květinu na okenním parapetu v bytě. Na jaře a v létě lze však tuto pokojovku letnit a použít k ozdobení teras a balkonů. Během sezóny bývá běžně k sehnání v zahradnictví a jeho cena rozhodně není vysoká.

iZdroj fotografie: Pixabay

Větší efekt aneb letničky okrasné listem

Pětkovci to však lépe sluší ve chvíli, kdy není v nádobě umístěn sám. Abyste podtrhli krásu jeho květů, přisaďte k němu letničky okrasné listem. Skvělým tipem je například:

  • vrbina penízková (Lysimachia nummularia)
  • psineček výběžkatý (Agrostis stolonifera)
  • africká kopřiva (Coleus)
  • smil řapíkatý (Helichrysum patiolare)
  • popenec obecný, dříve nazývaný břečťanovitý (Glechoma hederacea)
  • stříbrný déšť alias dichondra (Dichondra repens)
  • povijnice batátová (Ipomoea batatas)

Jaké nevšední a exotické rostliny z cizích zemí pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články