Jak se zbavit mšic z hrnkových květin. Stačí si vybrat z několika jednoduchých způsobů a už se nikdy nevrátí.
Když se na pokojových rostlinách objeví mšice, není hned třeba panikařit. Naopak. Pokud zasáhnete včas, bez potíží je zachráníte a to tak efektivně, že se tito obávaní škůdci hned tak nevrátí. Stačí si jen osvojit šikovné triky.
Odvar z cibulových slupek
K vytvoření této ochrany proti nechtěnému hmyzu je zapotřebí 100 gramů cibulových slupek. Ty zalijte 5 litry vody a vařte 30 minut. Poté nechte odstát a zcela vychladnout. Vychlazený roztok se přecedí a aplikuje jako postřik na list.
Odvar však nemusíte nutně využít hned, lze ho také skladovat v dobře uzavřené sklenici nebo lahvičce. V takovém případě vám vydrží 3 až 4 měsíce, musí být ovšem uchováván na tmavém místě. Odvar z cibulových slupek navíc není účinný jen proti mšicím, ale uplatní se i v boji proti houbovým chorobám. Proto se vyplatí ho mít vždy po ruce.
Extrakt ze slupek cibule
U tohoto receptu je postup trochu jiný. 100 gramů suchých slupek z cibule zalijte 5 litry vody a nechte 72 až 96 hodin odstát. Jakmile tato doba uplyne, roztok přeceďte a aplikujte přímo na rostliny v neředěné formě. Extrakt je třeba aplikovat několikrát za sebou během jednoho dne, protože jeho životnost vyprší už po 24 hodinách.
Další tipy proti mšicím
V boji proti těmto škůdcům je vhodné použít i česnekové přípravky, které se připravují podobným způsobem. Doporučujeme je používat střídavě s přípravky z cibule pro zvýšení účinnosti. Pokud chcete z česnekových přípravků získat více, měli byste stroužky česneku před použitím oloupat a nakrájet.
Další bylinky proti mšicím
Při boji proti mšicím se však nemusíte omezovat jen na odvary z česneku a cibule. Pomoci vám mohou i jiné bylinky. Jde například o:
- kopřiva žahavka (Urtica urens)
- jírovec maďal alias koňský kaštan (Aesculus hippocastanum)
- břečťan popínavý (Hedera helix)
- heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita)
- vratič obecný (Tanacetum vulgare)
- reveň kadeřavá alias rebarbora (Rheum rhabarbarum)
- kapradina hasivka orličí (Pteridium aquilinum)
- kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Dobrým tipem je i mléko naředěné vodou, které umí také zmírnit rozvoj houbové infekce.